zmiana dokumentów po ślubie

napisał/a: iwa2 2007-04-04 10:11
magda m., ale ja nie jestem zła na Ciebie tylko na te przepisy. Wychodzi na to, że musimy przełożyć podróż, jak dobrze pójdzie to w październiku może pojedziemy
napisał/a: Kinia 2007-04-04 10:34
maga.m. a ty prawniczką jesteś?? Od razu kojarzysz mi się z tym serialem.
Powiedz mi czy można zwlekać z wymianą, bo my po ślubie za jakiś czas (m-c - dwa) będziemy mogli się przemeldować, a bez sensu żebym 2x musiała wymieniać raz po zmianie nazwiska, a drugi-meldunku jak to zrobić??czy można zwlekać z 2 miesięce z wymianą?
napisał/a: iwa2 2007-04-04 10:39
właśnie się dowiedziałam, że koleżanka jeździ na paszport ze starym nazwiskiem a nowe ma w dowodzie od września i nigdy jej nic nie powiedzieli na granicy, może tego nie sprawdzają?
napisał/a: magda m. 2007-04-04 11:17
Kinia, prawniczką nie jestem, ale administratywistką i ekonomistką pracowałam w paszportach przez kilka lat stąd moja wiedza na ten temat mogę również 'coś' powiedzieć z zakresu pobytu cudzoziemców. A wracając do Twojego dylematu - przy zmianie meldunku niestety konieczna jest wymiana dowodu osobistego. Głowy Ci nie urwą jeśli to zrobisz z opóźnieniem. Zastanów się jednak czy nie będzie to miało jakiegokolwiek wpływu na Twoje sprawy. Jeśli nie, zrób to po przemeldowaniu się.

[ Dodano: 2007-04-04, 11:20 ]
iwa, na granicy mają czytniki dokumentów, możliwe, że nie 'przeciągnęli' dokument koleżanki przez to urządzenie. Możliwe również, że widzieli, ale nie mieli ochoty czy czegoś tam, żeby się przyczepić. Jednak jak trafisz na służbistę, to nie ma szans, żeby Tobie chociaż nie zwrócił uwagi, ale jak się uprze to co wtedy? Ma takie prawo i może Cię nie puścić.
napisał/a: Kinia 2007-04-04 11:22
No wydaje mi się, że będę mogła zaczekać, kończę studia a póżniej mam staż, na wakacje nigdzie za granicę nie jadę więc chyba będę mogła, a czy w takim przypadku- zmiana nazwiska i meldunku też się mnie płaci?
napisał/a: magda m. 2007-04-04 11:24
Kinia, pytasz o paszport czy o dowód. Jeśli chodzi o paszport to nie trzeba wymieniać tego dokumentu przy zmianie miejsca zameldowania.
napisał/a: Kinia 2007-04-04 11:26
Pewnie w sumie wszystko już będę wymieniać, bo teraz będę miała 2 nazwiska, więc ogólnie za co mniej się płaci?
napisał/a: magda m. 2007-04-04 11:41
Kinia, mniej się płaci za wydanie DO, bo jest to kwota 30 zł, a za paszport opłata podstawowa 140 zł. Jeśli masz jeszcze ważny paszport i zmieniasz ten dokument ze względu na zmianę nazwiska, imienia, wyglądu lub z uwagi na brak miejsca na wizy i stemple graniczne, to za każdy nie wykorzystany rok - 10%.od podstawowej opłaty. Jeszcze są 50%ulgi dla studentów, uczniów, rencistów i emerytów. W Twoim przypadku, skoro jesteś jeszcze studentką powinnaś wykorzystać możliwość wyrobienia paszportu za 50%, ale masz taką możliwość do ukończenia studiów, potrzebna będzie do wglądu przy załatwianiu formalności legitymacja studencka.
napisał/a: Kinia 2007-04-04 11:46
A nie wiesz jak za prawo jazdy, kurdę drogo tak to wszystko wymienić
napisał/a: magda m. 2007-04-04 11:49
Kinia, jak to jak? też do wymiany
napisał/a: Kinia 2007-04-04 12:19
Jak to jest z prawem jazdy czy całą kwotę się płaci?i ile teraz ?
napisał/a: orka2 2007-04-04 21:48
Kinia napisal(a):Jak to jest z prawem jazdy czy całą kwotę się płaci?i ile teraz ?

Cała kwote :P a nie pamietam ile placilam w tamtym roku nie wiem czy nie kolo 30 zl ale nie daje sobie nic uciac :P