Autor Wiadomość

Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wniosku

Przesunięty przez: Jente 2008-06-18, 09:29
anex

Dołączyła: 30 Mar 2008
Posty: 8
Wysłany: 2009-01-16, 08:46   
Witam.
Mam takie pytanie - mój mąż stara sie o nieuważnienie małżęstawa był już przesłuchiwany świadkowie też o i też miała jego była żona być przesłuchiwana ale się nie zgłosiła na żądne wezwania i z wziążku z tym czy to jest na korzyść mojego meża że sie nie zgłosiła czy nie i jak to dalej bedzie
Z góry dziekuje
   
 
      
sorrow
Ghost of Sorrow


Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 5051
Wysłany: 2009-01-16, 11:24    Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wniosku
Hmm... wydaje mi się, że obecność nie ma większego znaczenia. Unieważnienie następuje tylko z konkretnych powodów. Może nastapić nawet jeśli obie strony są tych powodów nieświadome, a ktoś trzeci je zgłosi. Twój mąż rozumiem jest tych świadom powodu, dla którego jego małżeństwo jest nieważne, więc żona nie będzie tu miała większego znaczenia. Chyba, że powód jest dość niejasny i jedynie żona może potwierdzić lub zaprzeczyć. Wtedy jeśli się nie pojawia, to chyba nie działa na jej korzyść.
   
 
      
arTemida
szczęśliwa żona


Dołączyła: 10 Paź 2007
Posty: 717
Wysłany: 2009-02-09, 09:16    Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wniosku
Na stronie Sądu Duchownego-instytucji zajmującej się stwierdzaniem nieważności małżeństwa-znalazałam instrukcje dotyczącą pisania wzniosku o orzeczenie nieważności.
Może się komuś przyda.

W Kościele katolickim nie ma ani rozwodów, ani unieważnienia małżeństwa, a jedynie sądowe orzeczenie, że dany związek od początku był nieważny a więc go w ogóle nie było. I takie tylko przypadki sądy kościelne rozpatrują.
Późniejsze niezgodne pożycie małżonków, zdrady małżeńskie i związanie się cywilnie z inną osobą itp. - nie mają wpływu na ważność umowy małżeńskiej, choćby druga strona była niewinna.
Skarga o orzeczenie nieważności małżeństwa, aby mogła zostać przyjęta do rozpatrzenia przez sąd kościelny, powinna zawierać następujące dane:
1. Oznaczenie sądu, do którego kieruje się skargę, (wg miejsca zawarcia ślubu lub zamieszkania strony pozwanej)
2. Prośbę o stwierdzenie nieważności małżeństwa [imię, nazwisko, (także rodowe) wiek,
wyznanie, zatrudnienie, zamieszkanie (dokładny adres i parafia), tak strony
powodowej jak i pozwanej],
3. Miejsce i czas zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.
4. Czas oraz powód rozejścia się stron oraz kto kogo pierwszy opuścił.
5. Wyjaśnienie, dlaczego strony nie chcą, czy nie mogą pogodzić się ze sobą.
6. Wyjaśnienie, z jakiego powodu według stron małżeństwo zostało nieważnie
zawarte. Jaki jest tytuł rzekomej nieważności małżeństwa? (np. choroba
psychiczna, niemoc płciowa, fikcyjna zgoda na małżeństwo, wykluczenie
jedności, nierozerwalności czy potomstwa, przymus wywarty na jedną czy
obie strony, czyli bojaźń ciężka, podstęp, wprowadzenie w błąd, niezdolność
do podjęcia wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn
natury psychicznej itd.).
7. Na poparcie przedstawionej tezy należy podać materiał dowodowy, czyli szereg
faktów przemawiających za postawioną tezą oraz ewentualne dokumenty
i zaświadczenia itp. (Opisać: kiedy i w jakich okolicznościach strony się poznały; okres narzeczeństwa: czy miały poufałości i zbliżenia cielesne, czy strony chętnie i z miłości zawierały małżeństwo; w jakich okolicznościach odbył się kontrakt cywilny i ślub kościelny; gdzie odbyła się uroczystość weselna, jakie było zachowanie się stron w czasie jej trwania; gdzie strony zamieszkały po ślubie i w jakich warunkach mieszkaniowych; czy strony dopełniły swoje małżeństwo przez pełny i naturalny akt cielesny; jak układało się pożycie małżeńskie po ślubie; na jakim tle dochodziło do nieporozumień między stronami i w jakim czasie po ślubie; co doprowadziło do rozbicia wspólnoty małżeńskiej i rozejścia się stron; czy strony posiadają rozwód cywilny i co było podstawą wniosku o udziele¬nie rozwodu).
8. Podać imiona, nazwiska i adresy kilku świadków (4-5, wśród nich świadków ślubu),
którzy znają okoliczności przemawiające za tezą strony powodowej.
9. Do skargi należy dołączyć:
 metrykę ślubu kościelnego;
 kopie sentencji rozwodu cywilnego i uzasadnienia tej sentencji;
 kopie skargi lub jej odpis (skargę należy więc przesłać w dwóch iden¬tycznych egzemplarzach własnoręcznie podpisanych).
_________________

   
 
      
RAFAL KORNAT
Gość
Wysłany: 2009-03-20, 18:58    Unieważnienie małżeństwa kościelnego
Zainteresowana osoba, która ma zamiar złożyć skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa, musi najpierw uświadomić sobie, na jakiej podstawie chce to zrobić. Nie wnosi bowiem o orzeczenie rozwodu, jak to ma miejsce w sądzie cywilnym, ale uważa, że jego małżeństwo było zawarte nieważnie.
Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte z powodu jakieś przeszkody zrywającej kan. 1083 – 1094.
o wiek młodociany (14 lat dla kobiety i 16 dla mężczyzny)
o niezdolność płciowa (impotencja)
o istniejący węzeł małżeński ( małżeństwo z inną osobą)
o różność religii (ślub z osobą nieochrzczoną)
o święcenia
o śluby lub profesja zakonna
o uprowadzenie
o przeszkoda występku (małżonkobójstwa)
o pokrewieństwo (w linii prostej i do 4 stopnia linii bocznej)
o powinowactwo (w linii prostej)
o przyzwoitości publicznej
o pokrewieństwa prawnego (powstałego z adopcji)
2. Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej. Określone zostały przez prawodawcę w kan. 1095-1107.
o brak minimum małżeńskiego poznania
o pozbawienie używania rozumu
o poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich
o niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej
o podstęp przy zawieraniu małżeństwa ( umyślne wprowadzenie w błąd)
o symulacja
o wykluczenie któregoś z istotnych przymiotów lub elementów małżeństwa (jedność, nierozerwalność ,zrodzenie i wychowanie potomstwa)
o zawieranie małżeństwa pod warunkiem
o przymus i bojaźń
3. Przyczyną nieważności małżeństwa mogą być braki dotyczące formy kanonicznej, a więc sposobu zawierania małżeństwa. Dotyczy w szczególności kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa (posiadanie przez niego odpowiedniego upoważnienia), oraz zobowiązanie do zawierania małżeństwa przez katolików według formy kanonicznej.
Gdzie należy wnieść skargę powodową?
Skarga powodowa musi spełniać wymagania formalne odnośnie skierowania do konkretnego trybunału kościelnego.
Według kan. 1673, w sprawach o nieważność małżeństwa kościelnego, które nie są zarezerwowane Stolicy Apostolskiej, właściwe są:
1. Trybunał miejsca, w którym małżeństwo zostało zawarte;
2. Trybunał miejsca, w którym strona pozwana ma stałe lub tymczasowe zamieszkanie;
3. Trybunał miejsca, w którym strona powodowa ma stałe zamieszkanie, jeżeli obydwie; strony przebywają na terytorium tej samej Konferencji Episkopatu i wikariusz sądowy stałego miejsca zamieszkania strony pozwanej, po jej wysłuchaniu wyraża na to zgodę;
4. Trybunał miejsca, na którym faktycznie trzeba będzie zbierać większość dowodów, jeśli wyrazi na to zgodę wikariusz sądowy stałego zamieszkania strony pozwanej.
   
 
      
motylica84

Dołączyła: 13 Maj 2009
Posty: 1
Wysłany: 2009-05-13, 11:43    Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wniosku
Witam wszystkich bardzo serdecznie!Mam pytanie i prośbę za razem. Czy ktoś może mi pomóc w napisaniu takie wniosku o unieważnienie ślubu kościelnego :?: Bardzo proszę o odpowiedż :-)
   
 
 
      
sorrow
Ghost of Sorrow


Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 5051
Wysłany: 2009-05-14, 07:56    Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wniosku
Nie wiem czy przez "pomoc" masz na myśli darmową przysługę, czy szukasz kogokolwiek, kto sie na tym zna. Twój przedmówca zajmuje się tym zawodowo - http://forum.we-dwoje.pl/...rnat-vt8038.htm
   
 
      
Fila

Dołączył: 15 Wrz 2008
Posty: 924
Wysłany: 2009-06-23, 21:03   
odgrzewam stary temat.
Przepraszam, ale - z tego co wiem - to zupełnie nie jest tak, że osoba, która składała wniosek uzyskuje potem unieważnienie na równych prawach, co druga strona. Unieważnienie małżeństwa zawsze wiąże się z orzeczeniem o czyjejś winie (to ktoś kłamał, był niedojrzały emocjonalnie, chory psychicznie itd.). Oczywistym jest, że ten, kto pragnie uzyskać ważną dla niego decyzję sądu kościelnego, oskarża swojego małżonka. Gdy sprawa zostanie rozpatrzona pozytywnie, osoba uznana za winną nieważności może wziąć ponownie ślub kościelny dopiero, gdy udowodni, że tym razem jest zdrowa psychicznie, nie łamie, dojrzała emocjonalnie etc. Jest to chyba potwornie poniżające - zwłaszcza, że większość tych spraw to pic na wodę - hipokryzja.
   
 
      
matrimonium

Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 6
Wysłany: 2009-08-25, 15:30    stwierdzenie nieważności
Tak naprawdę to nie ma tu mowy o winie którejś ze stron, tylko o braku odpowiednich przymiotów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Tak jak napisałaś, osoba "uznana za winna"-to tz. klauzula którą osoba po której był tytuł nieważności musi spełnić np. porozmawiać z psychologiem, by ponownie nie popełniła błędu i np. niedojrzale zawarła kolejne małżeństwo. To nie jest poniżające, to ma zapobiec tragediom, ponieważ, zauważ ktoś dostaje stwierdzenie nieważności i znowu zawiera związek który po 2 latach się rozpada z tego samego powodu co przedni...i kolejna tragedia...
   
 
      
Moniś


Dołączyła: 12 Sty 2008
Posty: 19086
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-08-25, 16:16    Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wniosku
Kiedyś już pisałam w tym temacie ale potem ze względu na prawie niemożliwość uzyskania unieważnienia wg waszych opisów zrezygnowałam. Jednak ostatnio załatwialiśmy chrzest naszej córki i pogadałam sobie z księdzem dlaczego nie mamy ślubu kościelnego i że bardzo byśmy chcieli go mieć. Powiedział że teraz to nie jest jakiś wielki problem że wcale nie musze powoływac żadnych świadków tylko iść do Kurii do wydziału i porozmawiać z dyżurującym księdzem, on pomoże mi napisać wniosek i opisać dlaczego moje małżeństwo zakończyło się rozwodem i że chciałabym wziąć ponownie ślub, oni to wysyłają gdzieś tam i zapewne takie unieważnienie dostanę a główną przesłanką jest to, że to nie ja się rozwiodłam z mężem tylko on ze mną i że mam teraz drugą rodzinę i ochrzczone dziecko z nowego związku.
_________________

   
 
 
      
matrimonium

Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 6
Wysłany: 2009-08-25, 20:52    Re: Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wnios
O rany, sorka nie obraź się, ale ten ksiądz chyba się nie zna (co jest niestety bardzo często spotykane) i trochę zamieszał.
1.By rozpocząć proces trzeba napisać skargę powodową.Składa się ją we właściwym meijscowo sądzie. Dla dobra sprawy - Świadkowie są potrzebni(!), nawet jak ich sama nie powołasz, to powoła ich z urzędu sąd.
2.Przy sądach działają poradnie prawne, i tam można iśc po konsultacje-ale z doświadczenia wiem, zę co poniektórzy mało sie do tego przykładają, lepiej iść do wykwalifikowanego kanonisty i uzyskać pomoc w napisaniu skargi. Taka osoba powie co i jak w sądzie załątwić, i w zasadnie resztę możesz sobie sama poprowadzić, chyba ze wolisz by adwokat na bieżąco kontrolował bieg sprawy.
3. To kto z kim się rozwiódł, ma drugorzędne znaczenie (wszystko zależy od danego tytułu-kan.). To że masz drugą rodzinę i dziecko - to oczywiście, ze jest ważne i na pewno pomoże w uzyskaniu stwierdzenia nieważności pierwszego małżeństwa, ale i tak wszystko musi potrwać ...
   
 
      
matrimonium

Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 6
Wysłany: 2009-08-28, 15:15    Re: Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wnios
motylica84 napisał/a:
Witam wszystkich bardzo serdecznie!Mam pytanie i prośbę za razem. Czy ktoś może mi pomóc w napisaniu takie wniosku o unieważnienie ślubu kościelnego :?: Bardzo proszę o odpowiedż :-)


Jak coś to mogę pomóc w napisaniu skargi, gg:7237722 Pozdrawiam!
   
 
      
Fila

Dołączył: 15 Wrz 2008
Posty: 924
Wysłany: 2009-09-06, 12:07    Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wniosku
matrimonium, de facto orzeka się, że ktoś zawarł małżeństwo "nie nadając się do tego". Osoba pisząca skargę musi wymyślić (tak to się chyba często odbywa, na pewno jednak wiesz lepiej - rozumiem, że jesteś specjalistką?) co było nie tak z narzeczonym już w chwili ślubu. Bardzo łatwo napisać, że ktoś był niedojrzały, ale co to za kategoria? Pomijając fakt, że człowiek zmienia się i niestety osoba, która z radością i nadzieją wkraczała w małżeństwo, po roku czy dwóch może zachowywać się całkowicie odmiennie. I wtedy też niestety szukamy śladów choroby, czy niedojrzałości w okresie poprzedzającym ślub...
Czy nie mam racji?
_________________
"jest wokoło ten rzeczy niepokój, który rzeki przesyca i morza obłoków"
   
 
      
matrimonium

Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 6
Wysłany: 2009-09-06, 22:50    Re: Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wnios
Ja jak piszę skargę komuś, to nigdy nie wolno mi "wymyślać" i tego nie robię, ponieważ wszelkie kłamstwa wyjdą podczas procesu, a szczególnie podczas przesłuchania stron i świadków.
Niedojrzałość- musi być poparta konkretnymi zachowaniami i faktami. Oczywiście sama niedojrzałość może się objawiać w różny sposób, i musi objawić się przed ślubem lub w dniu ślubu.
Oczywiście, że można mówić, że zawsze można coś "wymyślić" skłamać, tak nastawić ludzi by nikt się nie domyślił....ale wg mnie to i tak prędzej czy później wyjdzie na jaw, no i trzeba też zwrócić uwagę na sumienie każdego z nas.... (to temat rzeka, można by bardzo długo o nim debatować)
   
 
      
pawel1972

Dołączył: 13 Wrz 2009
Posty: 1
Wysłany: 2009-09-13, 10:44   
zostałem poproszony aby być świadkiem w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. jak wygląda przesłuchanie świadków,czy są obecni przy tym małżonkowie,jeśli nie to czy mają wgląd w takie zeznania.nie chciałbym aby
druga strona miała do mnie niechęć,czy jakieś pretensje o to.
proszę o w miarę szybką odpowiedż
   
 
      
matrimonium

Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 6
Wysłany: 2009-09-13, 22:39   
małżonkowie nie są przy tym obecni. przesłuchanie - siedzą dwie góra trzy osoby, jedna pyta, druga pisze, na końcu Ty podpisujesz i czytasz zeznania. Na początku jest przysięga. Jak jest publikacja akt to strony mają wgląd w akta. Ale najważniejsze to mówić prawdę.
   
 
      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Aktualne tematy