Ślub Cywilni i kościelny OSOBNO

napisał/a: dedria 2012-01-18 20:14
Chciałabym wziąć ślub cywilny i kościelny osobno. Ale najlepiej tego samego dnia.

Boje się, że za bardzo spanikuję w kościele i nic nie bedzie ze ślubu ... płacze jak dziecko jak oglądam sluby w filmach więc na swoim to na pewno porycze sie i nic nie powiem. A taki ślub cywilny (w gronie najbliższych rodzice świadkowie ..) mógłby przełamać lody.
Poza tym chcę mieć na kamerze jak mój narzeczony mówi "ŚWIADOMY praw i obowiązków..." , żeby mi później nie wyponinał


Czy aby wziąć ślub kościelny muszę wcześniej przedstawić akt ślubu cywilnego?
Jeżeli tak to ile wcześniej?
Czy wystarczy ze przedstawię taki akt tuż przed ceremonią?
napisał/a: chasia 2012-01-18 20:17
DeDriA,
a musisz tak sobie komplikować życie? po to jest ślub konkordatowy, żeby młoda para nie musiała kombinować tego dnia i latać.
napisał/a: dedria 2012-01-18 20:19
wiem o ślubie konkordatowym. Ale jak pisałam już niżej...


DeDriA napisal(a):Boje się, że za bardzo spanikuję w kościele i nic nie bedzie ze ślubu ... płacze jak dziecko jak oglądam sluby w filmach więc na swoim to na pewno porycze sie i nic nie powiem. A taki ślub cywilny (w gronie najbliższych rodzice świadkowie ..) mógłby przełamać lody.
Poza tym chcę mieć na kamerze jak mój narzeczony mówi "ŚWIADOMY praw i obowiązków..." , żeby mi później nie wyponinał
napisał/a: dedria 2012-01-18 20:28
Czyli czysto teoretycznie można wziąć ślub kościelny bez ślubu cywilnego?
Zastanawiam się jak to jest weryfikowane.
napisał/a: ~gość 2012-01-18 20:31
DeDriA, o jejku rzeczywiscie komlikujesz sobie zycie, ale mysle ze tak sie da bo kiedys tak robionoi bylo oki ;)
no a to ze mowi na przysiedze co innego nie znaczy ze nie popiera tej przysiegi co w usc bo przeciez bierzecie rowniez slub cywilny w kosciele wiec tak czy tak swiadomy praw... laczy sie z przysiega w kosciele
a swoja droga, myslisz ze cie nie zjedza nerwy w usc?
poza tym w kosciele tez bedziesz mowila przysiege wiec nie rozumiem co to ulatwi? ronica jest taka ze podpisujecie tylko w zachrystki przed slubem papierek ;p
napisał/a: ~gość 2012-01-18 20:34
Necia napisal(a):można, księdza ślub cywilny nie interesuje
tzn troche interesuje bo bez cywilnego nie mozna wziasc koscielnego ;D
napisał/a: chasia 2012-01-18 20:35
qamilka napisal(a):a swoja droga, myslisz ze cie nie zjedza nerwy w usc?

no właśnie - nie wiesz jak zareagujesz na ślub w USC i czy po nim nie wzruszysz się na ślubie w kościele :)

napisal(a):poza tym w kosciele tez bedziesz mowila przysiege wiec nie rozumiem co to ulatwi? ronica jest taka ze podpisujecie tylko w zachrystki przed slubem papierek ;p

no właśnie :)
napisał/a: dedria 2012-01-18 20:39
Necia, , bardzo dziękuję za udzielenie mi konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi. Bardzo mi pomogłaś:)

qamilka, Nie sądze, że mnie nie zjedzą nerwy, ale myślę, że może być łatwiej przy 10 osobach przy których na pewno nie zdenerwuje się tak jak przy 300 (duza rodzina), przy sędzi a nie przy księdzu. Mam po prostu nadzieję, że to mi pomoże.
A jeżeli chodzi o treść przysięgi to jest to bardziej forma przekomarzania się z narzeczonym niż coś od czego uzależniam nasze małżeństwo.
napisał/a: ~gość 2012-01-18 23:41
Necia napisal(a):
a kto Ci tak powiedział? Nie jest to prawdą, można wziąć najpierw cywilny potem kościelny, ale i na odwrót jeśli ma się ku temu powody, księża pewnie nie są chętni, bo może to stwarzać pole do nadużyć, ale nie jest to bezwzględnie zakazane
no to widocznie nam ksiadz kity wciskal dla wlasnej wygodny ale powiedzial ze kiedys mozna bylo miec koscielny bez cywilnego ale juz sie nie da
wiec przepraszam ze pisze takie glupoty ale myslalam ze ksiadz sie zna ;p
napisał/a: kania3 2012-01-19 11:37
Ja też byłam przekonana, że nie można.
napisał/a: anka0611 2012-01-19 14:07
można ale wtedy wg prawa nie jest się małżeństwem
napisał/a: dedria 2012-01-19 14:48
qrcze.. tez byłam przekonana ze nie można