Błogosławienstwo

napisał/a: aleeksandra 2006-09-22 19:07
Witam, dopiero teraz wyszukalam to forum a moj slub jest juz za miesiac. Czy mozecie mi doradzic jak powinno wygladac blogoslawienstwo? Czy macie moze jakies teksty dla rodzicow??
napisał/a: Marusia 2006-09-22 19:29
Błogosławieństwo zazwyczaj następuje po przyjeździe pana młodego i jego rodziców do domu panny młodej. Młodzi klękają (mogą mieć na to przygotowane miejsce w pokoju, np chodniczek czy jakiś kawałek białej tkaniny na podłodze). Rodzice po kolei podchodzą do każdego z nich. Mówią błogosławieństwo (lub nie mówią, tylko w myślach błogosławią ;) ). Mogą przy tym trzymać ręce na ich głowach, mogą zrobić na czole znak krzyża świętego lub ucałować w czoło albo w policzki. Czy ja wiem, co jescze?

Chodzi ci o teksty DLA rodziców (czyli takie, które oni mają powiedzieć w czasie ich błogosławieństwa)? Raczej ci nie są potrzebne ;) to przecież sprawa waszych rodziców- ważne, aby was i wasz związek pobłogosławili, nieważne czy na głos, czy w myślach.
A jeśli masz na myśli to, co wy macie wtedy powiedzieć: no cóż, chyba nic...
napisał/a: iza19821 2006-09-22 19:34
wkleje ci cytaty osob :moze cos ci sie przyda:
"Hej
ja miałam błogosławieństwo rodziców w domu,
i to tak wygląda, że Młodzi powinni razem poprosić rodziców o błogosławieństwo
np." Kochani rodzice prosimy Was o błogosławieństwo na naszą nową wspólną drogę życia"
najpierw błogosławi mama panny młodej, potem mama pana młodego,
tata panny młodej i tata pana młodego. My musieliśmy pocałować krzyż z Panem Jezusem który trzymali rodzice (każdy po koleii ww)
a rodzice mówią tak:" Kochane dzieci błogosławimy was na tej nowej drodze życia,którą wspólnie dziś zaczynacie, zyczymy wam ................." itp,itd"

http://www.we-dwoje.pl/przykladowy;tekst;blogoslawienstwa,artykul,253.html
napisał/a: Anetka1 2006-09-26 17:58
Czsami chyba też Pan Młody jest błogosławion u siebie w domu, przed przyjazdem do młodej...
napisał/a: samsam 2006-09-26 20:40
My też musieliśmy pocałować Krzyż. A nasi rodzice powiedzieli piękne, bardzo wzruszające teksty błogosławieństwa.
napisał/a: ~gość 2006-11-28 20:39
Czy możesz napisać co mówili Twoi rodzice? Ja też chciałabym żeby moi powiedzieli jakiś wierszyk ale nie mam żadnego pomysłu.
napisał/a: Anetka1 2006-11-28 20:45
Gosia to z serca powinno wypływać, a nie zostać wyrecytowane. Myślę że Twoi rodzice sami powinni wiedziec czego Ci życzyć i jak Cię błogosławić.
Jak ogądałam ostatnio kasetę z wesela mojej koleżaki to jej mam powiedziała mniej więcej coś takiego : "córka moja i mój zięciu, oddaje Was w opiekę najświętszej matce, niech wam błogosławi na nowej wspólnej drodze życia".
napisał/a: Madziulka1 2006-11-28 20:57
Ja wiem ze niestety nie dostaniemy blogoslawienstwa ze strony mojego skarba.Owszem on dostanie u siebie w domu bo tak matka powiedziala ale ja nie mam co na to liczyc... Tak ze to nie bedzie najwpanspanialsza i wzruszajaca chwila w moim zyciu.
napisał/a: angelaxxx 2006-11-28 23:41
Madziulka, nie przejmuj sie ważne że bedziecie razem.

a co do błogosławieństwa jak mój brat sie żenił, to dostał u mnie w domu błogosławieństwo od rodziców a pózniej w domu u panny młodej . ale jakiś specjalnych wierszyków rodzice nie mówili.
napisał/a: klaudia1981 2006-11-29 15:30
gotowe teksty

Najprostrzą formą błogosławieństwa jest wypowiedzenie prostej formóły przez Młodą Parę i każdego z rodziców.
Podczas tego obrzędu Para Młoda powinna uklęknąć i poprosić o błogosławieństwo :
Młoda Para:
"Prosimy was o błogosławieństwo"
Rodzice /kolejno/:
"Udzielam wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju."
oraz podanie do pocałowania krzyża i pokropienie wodą święconą.


"Udzielam wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju."
oraz podanie do pocałowania krzyża i pokropienie wodą święconą.
__________________________________________________
Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości, Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze
__________________________________________________
jako wasi rodzice cieszymy się, że odszukaliście siebie i odkryliście wielki skarb miłości, jaki Pan Bóg wlał w serce każdego z was. Akceptujemy Waszą wolę i pragniemy Wam jako narzeczonym udzielić naszego błogosławieństwa.
__________________________________________________
Stanęłam pośród tylu zgromadzonych ludzi,
niech święta trójca wasze serca zbudzi
Popatrzcie, co tu wyrasta po tej prawej ręce,
więc powinszujcie tej Młodej Panience
Wianek na głowie jak księżyc rozkwita,
ja (Siostra/Matka/…) młodej was witam
W jęku, w lamencie łzami są zalani
Państwo Młodzi i Rodzice ukochani.
Rodzice swą Córkę w obce ręce oddają,
tak jak Bóg Ewę Adamowi w raju.
U Was się wychowała jak źrenica w oku.
Teraz od was odstępuje, nie wzbraniajcie jej w progu.
Teraz się zwracam do Ciebie Panie Młody w wielkiej tej żałobie,
a nikt nie odgadnie jakie myśli są w Tobie.
Miłością małżeńską pokochasz swą żonę
a inne panienki odstawisz na stronę.
Oddalisz się także od najdroższych rodziców.
Przed nią się zwierzysz,
przed nią się wyżalisz.
Hej no Panno młoda nadszedł bliski czas ukojenia
by się weselił świat i cała ziemia.
Teraz Państwo Młodzi jedźcie do kościoła
gdzie tak często na nabożeństwo dążycie.
Tam nie będzie żadnej mowy to Twoje to Moje
bo są serca oboje.
Stuła kapłańska mocno ręce krępuje
i o śmierci obiecuje.
Teraz Państwo Młodzi podziękujcie swym rodzicom i wraz wyruszajcie,
a wy panowie muzykanci marsza im zagrajcie
Po czytaniu następuje błogosławieństwo Pary Młodej przez Rodziców



Kochani Młodzi przybywam do was w te głosy,
Aby wasze imia brzmiały pod niebiosy.
A więc do was się zwracam mili goście,
O błogosławieństwo dla Młodej Pary proście.
Niech im na nowej drodze życia świat pokorny będzie.
Rodzice swą córkę w obcy dom wydają,
Jak Pan Bóg Ewę Adamowi w raju.
Szczerze ją wychowali, pilnowali jak źrenicę w oku
Teraz od was odchodzi, nie wzbraniajcie jej w progu
Teraz do was się zwracam Państwo Młodzi
Pomyślcie, czym będziecie po chwili.
Może los was ciężki spotka, a może ominie.
Wychodźcie, padajcie rodzicom do stóp.
Całujcie im ręce, nogi
Bo wstępujecie w dom Boży, na stopnie ołtarza
I nikt was nie rozłączy, aż przy progu cmentarza.
Po czytaniu następuje błogosławieństwo Pary Młodej przez Rodziców
_________________

NARZECZONY: Drodzy Rodzice prosimy Was o błogosławieństwo na naszą nową drogę życia

RODZIC PANA MŁODEGO:
Niech Bóg Wam błogosławi abyście idąć na wspólną drogę życia miłowali się wzajemnie stanowiąc jedno serce i jedną duszę

RODZIC PANNY MŁODEJ:
Dom, który założycie podtrzymujcie wspólnym wysiłkiem, nasze błogosławieństwo rodzicielskie niech Wam towarzyszy w każdym dniu Waszego życia

RODZICE RAZEM:
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

WSZYSCY:
Amen
napisał/a: Martunia79 2006-11-29 21:36
Madziulka napisal(a):Ja wiem ze niestety nie dostaniemy blogoslawienstwa ze strony mojego skarba.Owszem on dostanie u siebie w domu bo tak matka powiedziala ale ja nie mam co na to liczyc... Tak ze to nie bedzie najwpanspanialsza i wzruszajaca chwila w moim zyciu.


Madziu, masz az takie złe kontakty ze swoja przyszla teściową? Nie przejmuj się tym i nie pozwól zeby ktos lub cos popsół C ten dzień.
napisał/a: ~gość 2007-01-12 15:38
Witam wszystkich!
Moze wy mi pomozecie.Chciałabym zeby mój narzeczony zobaczył mnie w sukni dopiero w kosciele,wiec czy mozemy byc ubrani w normalne ciuchy na codzien czy raczej juz przy błogosławienstwie w stroje do slubu?