Odchudzanie, suplementy diety, zdrowe odżywianie

napisał/a: Ekspert 2009-06-15 13:19

Temat i FORUM i dział Porady eksperta Pharma Nord został zamknięty.

Na podstawie pytań użytkowników powstał ebook: "Jak być szczupłym i zdrowym" do pobrania tutaj
http://www.filefactory.com/file/a1ae526/n/18681645-Jak-Byc-Szczuplym-i-Zdrowym-eBook_pdf
[/color:5e001374c4]

Wątek został stworzony po to, aby każda osoba, która szuka porad dotyczących zdrowego odżywiania, diet, odchudzania oraz suplementów diety, mogła znaleźć je właśnie tutaj. Udzielać ich będzie Ewa Kurowska, dietetyk firmy Pharma Nord.
Zapraszamy serdecznie do zadawania pytań oraz wymiany doświadczeń, wiedza ta zostanie wykorzystana do stworzenia elektronicznego poradnika.

Więcej informacji o produktach firmy.
http://www.we-dwoje.pl/ostatni,dzwonek,przed,latem,site,73.html

Zachęcamy do zadawania pytań.
napisał/a: hermina2 2009-06-15 14:45
A co to za poradnik?:)

Pani Ewo - co najlepiej jeść na kolację? jedni mówią, że nic, inni że lekko. Tylko właśnie problem w tym, że sama nie umiem ocenić, co się na kolację nadaje, a co nie. Muszę schudnąć, próbowałam nic nie jeść po 18, ale od burczenia w brzuchu nie mogę zasnąć:/
Będę wdzięczna za przykłady lekkich, odchudzających kolacji:)
napisał/a: papetta 2009-06-15 15:05
ja jak czuję silny głód to zjadam jabłko, banana lub inny owoc, ewentualnie jogurt, chleb wasa, wypijam wodę. Na pewno nie powinnaś zjadać wysokokalorycznych potraw, radzić mi łatwo ale sama mam z tym czasami problem...żeby nie zjeść tabliczki czekolady przed snem. A tak poważnie jesteś na jakiejś diecie, jakis sport? czy tylko ograniczasz kolacje?
napisał/a: Ekspert 2009-06-15 16:39
Oczywiście że można jeść kolację, jest to jak najbardziej wskazane, kolacja powinna być jednak lekkostrawna. Oto przykładowy jadłospis wspomagający odchudzanie: http://www.wizaz.pl/biocla/dzien_1.php
Problem zaczyna się kiedy spożywamy więcej kalorii niż zużywamy, dlatego jadłospis powinien być dostosowany do naszej aktywności. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia to wtedy mniej spalamy, zatem powinniśmy dostarczać mniej kalorii niż wtedy kiedy intensywnie uprawiamy sport.
http://www.we-dwoje.pl/ostatni,dzwonek,przed,latem,site,73.html
Pozdrawiam
napisał/a: repcak1 2009-06-15 18:48
Ja mam pytanie dot. suplementów diety, skoro jest Pani ekspertem Pharma Nord i dietetykiem jednocześnie.

Dlaczego łączy Pani poradnictwo dotyczące diet wraz z suplementami diety? Chodzi tylko i wyłącznie o to, ze jest Pani zatrudniona w wiodącej firmie produkującej suplementy diety czy o coś więcej?

Pytam się tak informacyjnie, z ciekawości, dlatego, że moja narzeczona studuje dietetykę na uniwersytecie medycznym (aktualnie będzie bronić pracę licencjacką, dzięki czemu bedzie mogła już pracować w zawodzie) i od zawsze na wszystkich przedmiotach jej powtarzano (i wymagano tego, przy układaniu diet na zaliczenie przedmiotów) ze prawdziwa dieta, obojętnie czy chorobowa, czy też odchudzająca, powinna być tak ułożona, żeby wszystkie możliwe składniki (białka, węglowodany, witaminy, minerały itp itd, dosłownie wszystko) bilansowało się zgodnie z przyjętymi normami dla określonych rodzajów diet, dzięki czemu nie ma żadnej potrzeby stosowania suplementów diet, które "oszukują" organizm.

[ Dodano: 2009-06-15, 18:51 ]
feria napisal(a):próbowałam nic nie jeść po 18

To jest akurat najczęściej powtarzany mit. Nie chodzi o to, by nie jeść po 18, tylko o to, by co najmniej 3 godziny przed snem nie spożywać pokarmów, by nie kłaść się spać z nie strawionym jedzeniem.

[ Dodano: 2009-06-15, 19:31 ]
gwiazdkaznieba napisal(a):banana

Banan jest akurat jednym z najbardziej kalorycznych i wysokoenergetycznych owoców. Dlatego własnie sportowcy np przed maratonami jedzą banany, by mieć duży zapas energii możliwej do szybkiego spalenia.
napisał/a: ~gość 2009-06-15 22:37
Pani Ewo mam pytanie.
Co powodują konkretnie suplementy diety wspomagające odchudzanie?
napisał/a: ~gość 2009-06-16 08:51
A co Pani mysli o głodówkach raz w tygodniu? Czy one wspomagają odchudzanie?
napisał/a: ~gość 2009-06-16 10:32
Witam!


Pani Ewo od dłuższego czasu staram się schudnąć - jednak mam problem z powstrzymaniem się od nie zjedzenia słodyczy - głownie czekolada - czy mogę ją czymś zastąpić? Tak aby wilk był syty i owca cała :P
napisał/a: zuzaz89 2009-06-16 13:08
anka napisal(a):A co Pani mysli o głodówkach raz w tygodniu? Czy one wspomagają odchudzanie?

wydaje mi się, że nie pomagają one w odchudzaniu, ponieważ twój organizm czuje kiedy jesz mniej i kiedy nic nie jesz, wtedy organizm zbiera na zapas tłuszcze, będzie sie tam utrzymywał natomiast jedynie możesz schudnąć o nadmiar wody, który masz w organizmie, dlatego wtedy też nalezy pić wodę żeby się nie odwodnić. więc nie wiem czy to cos ci da. Jedynie jak lekarz powie Ci,że powinnaś zastosowac głodówkę, by oczyścić organizm powinnaś sie posłuchać jego rad na ten temat.
Jak tak bardzo interesuje Cię głodówka tutaj masz rady:
http://www.glodowka.pl/

[ Dodano: 2009-06-16, 13:09 ]
apropo to też skończyłam technikum żywienia, specjalizacja dietetyka.
napisał/a: Ekspert 2009-06-16 13:28
Mnóstwo różnych pytań zadajecie ale postaram sie odpowiedzieć na wszystkie.

Do Uzytkownika "repcak":
Informacyjnie odpowiadam że znam tok nauczania na WUM ponieważ i ja ukończyłam te uczelnię, prawdą jest że o suplementach niewiele tam można się dowiedzieć co potwierdziły ostatnie badania studentów no ale mniejsza o to... Ja jestem ekspertem z dziedziny żywienia a to że pracuje dla wyżej wymienionej firmy to chyba normalne bo kazdy gdzieś pracuje. Najważniejsze by pracować w zgodzie w własnym poczuciem etyki. To forum zostało stworzone aby udzielać porad z zakresu dietetyki a nie reklamować suplementy diety

"Dlaczego łączy Pani poradnictwo dotyczące diet wraz z suplementami diety?" - jak widać dieta i suplementy diety mają ze soba coś wspólnego. Suplementacja jest konieczna w przypadku zdiagnozowanych niedoborów i sytuacji kiedy nie jest się w stanie pokryć zapotrzebowania na składniki odżywcze wraz z dietą. Suplementy takie powinny być rekomendowane przez specjalitów na podstawie wyników badań. Nie pochwalam "suplementowej" samowoli (stosowania różnych preparatów bez konsultacji ze specjalistą) lecz nie uważam też że są to preparaty zupełnie niepotrzebne.
Wszyscy wiemy jak wygląda jakość żywności w dzisiejszych czasach oraz styl odżywiania czy lepiej więc cierpieć na niedobory bo nie ma się możliwości stosowania "idealnej diety" czy może jednak CZASEM zażyć suplement? Środowiska naukowe są w tej kwestii podzielone...
napisał/a: repcak1 2009-06-16 13:49
Ekspert napisal(a):Informacyjnie odpowiadam że znam tok nauczania na WUM ponieważ i ja ukończyłam te uczelnię

Piszę tutaj o Uniwersytecie medycznym w Poznaniu.

Ekspert napisal(a):To forum zostało stworzone aby udzielać porad z zakresu dietetyki a nie reklamować suplementy diety

Tego się właśnie chciałem dowiedzieć. :)
Ponieważ już się spotkałem w internecie z podobnymi działami na forach, które ze względu na poszukiwanie funduszy na np opłacenie serwerów, podpisywały umowy z różnymi firmami i pod przykrywką poradnictwa żywieniowego były ewidentnie wpychane ludziom suplementy konkretnych marek. To było lekko żałosne ;)

Ekspert napisal(a):Suplementacja jest konieczna w przypadku zdiagnozowanych niedoborów i sytuacji kiedy nie jest się w stanie pokryć zapotrzebowania na składniki odżywcze wraz z dietą.

Moją narzeczoną uczono czego innego i dlatego się pytałem o Pani punkt widzenia na te sprawy. Niejednokrotnie na zajęciach jej powtarzano i wymagano tego w układanych dietach, że w razie stwierdzenia niedoborów należy tak manipulować składnikami w posiłkach, by te niedobory wyeliminować poprzez normalne posiłki (i żeby posiłki oczywiście nie przypominały cementu zmieszanego z kranówką ;) )a nie suplementy. Dlatego też ułożenie tygodniowej diety zajmowało mnóstwo czasu, ale miało się pewność, że wszystko jest zgodnie z normami. Co było przeciwieństwem wielu poradni dietetycznych, które można aktualnie spotkać w kraju, gdzie człowiek dostaje dietę praktycznie od ręki a z nią wpychany jest zestaw suplementów "bo tak należy". Wiem to takze dlatego, że w rodzinie mam przypadek osoby, która przeszła już w życiu przez wiele poradni dietetycznych i w znakomitej większosci przypadków wszystko odbywało się w ten sam sposób, a kiedy okazywało się na kontroli, ze dieta nie działa jak należy, to zamiast zmienianej diety, wpychane zostawały kolejne suplementy.
napisał/a: papetta 2009-06-16 14:09
mój znajomy był w zeszłym tygodniu na konferencji hepatologicznej w mikołajkach gdzie na wykładzie przedstawiono badania dotyczące działania suplementów na organizm...oczywiście mam na myśli skutki negatywne, i co ciekawe ponąć nie mają żadnych działań ubocznych, które szkodziłyby organizmowi, wręcz przeciwnie niektóre związki są bardzo wskazane. Oczywiście na sali zrobiła się wrzawa i zamieszanie gdyż przeciwników suplementów było całkiem sporo.