PILKA NOZNA

napisał/a: ASDFGHIJ 2009-08-27 15:55
co sądzicie o systemie 4-4-2 :D:D:D???
napisał/a: ~gość 2009-09-04 04:31
jeżeli chodzi o system 4-4-2... system stosowany przez wiele drużyn europejskich... czy najlepszy? Nie wydaje mi się ;)

System 4-4-2 umożliwia co prawda włączanie się bocznych obrońców do akcji, szczególnie zamiast pomocników (wymienność pozycji - gdy boczni pomocnicy są zmęczeni mogą zostać "zmienieni" przez bocznych pomocników by trochę odpocząć), jednakże istnieje tutaj możliwość "nie złapania spalonego" przez pomocników na obronie. Dodatkowo podłączanie się do akcji ofensywnych bocznych obrońców może skutkować szybką kontrą, za którą obrońca może po prostu nie zdążyć.
Środkowi pomocnicy (najczęściej 1 ofensywny i 1 defensywny) mają w tym momencie dużo więcej roboty niż przy innych ustawieniach - teoretycznie jest 5 obrońców (4 + def. pomocnik), ale przy atakach większej ilości zawodników pomocnik może po prostu się zabiegać na śmierć. Dlatego system ten sprawdza się tylko w przypadku pomocnika o tzw. "żelaznych płucach".

Ja szczerze mówiąc wolę ustawienie 5-3-2. Może i trochę defensywne, jednakże 5 obrońców jest "od razu" - 1 obrońca jako libero oraz czterech rasowych obrońców grających w linii. W tym wypadku:
- może nastąpić wymiana pomiędzy pomocnikami a obrońcami, i nikt nie musi się martwić o "trzymanie lini", ponieważ w tym momencie jest za to odpowiedzialny libero.
- boczny obrońca może się podłączyć razem z pomocnikiem - w tym momencie jego miejsce zajmuje libero (i w dalszym ciągu mamy 4 obrońców z tyłu)
- trzech pomocników może być rozmieszczonych jako lewy - środek - prawy. Zadania ofensywne mogą dotyczyć tylko bocznych - z dwójki "napastników" jeden może być "podwieszony" pod napastnika i grać prostopadłe piłki do napastnika.

Poza tym dzięki ustawieniu 5-3-2 można szybciutko przejść na ustawienie 3-4-3 - wystarczy "środek" pola posłać o jedną pozycję do przodu.

To tak w skrócie :P
napisał/a: ~gość 2009-09-10 14:41
Rooda666, szczena opada... Podziwiam Cie!!
napisał/a: ~gość 2009-09-10 23:58
Magda_86, :D
napisał/a: maniek3991 2009-09-28 21:52
Jak dla mnie system 5-3-2 jest spoko, ponieważ obrona powinna zadziałać a wystarczy posłać później długą piłkę do dwóch napastników i oni mają już akcję do zdobycia bramki