Inicjatywy seniorów

napisał/a: krysiaa 2010-05-07 16:13
Wiek w dowodzie często zupełnie rozmija się z wiekiem psychicznym!
Nie bez powodu mówi się, że ludzie mają tyle lat, na ile się czują... stąd coraz więcej zainteresowania skupiają na sobie seniorzy i seniorki oraz ich aktywności.

Seniorzy są coraz bardziej aktywni, poznają nowe technologie (jak programy komputerowe - te przeznaczone specjalnie dla nich, ale nie tylko, nowoczesne systemy opieki jak teleopieka, telefonie komórkowe, etc), chcą się aktywizować w społeczeństwie.

Stąd inicjatywy takie jak warszawski clubbing seniorów, kursy komputerowe, łódzki festiwal 'Piernikalia' czy tworzenie kalendarzy, w których seniorki występują zarówno w rolach modelek jak i fotografek (zorganizował to Uniwersytet Trzeciego Wieku z Ustki).

Znacie podobne aktywności seniorów?
napisał/a: ~gość 2010-05-10 17:03
znam ale inną, bardziej indywidualną....
przykładem jest moja babcia, pochowała wiele osób ale jej samej nie opuścił optymizm.
10 late temu zawołała mnie do siebie i pokazała sukienke w której chce być pochowana... jakby to była zupełnie normalna i oczywista rzecz.
ma 84 lata, miała dwa razy innego raka (skóry i nerek), wraz z przerzutami. Ona jest lekarzem i ma dwie specjalizacje, przeżyła 7 różnych operacji i dalej pracuje- ma dwie rózne prace. Dokształca się, ciągle siedzi wsród ludzi. Korzysta na tyle na ile umie z komputera i z komórki.
Zupełnie nie jak babcia.
Tzn. jest babcią dla mnie ale jako osoba jest "świeża", nie zastała się przed telewizorem i w kościele czy radiu maryja jak 90% starszych ludzi w tym kraju.
Kupuje sobie kosmetyki, dba o siebie i mimo tego że ostatnio bardzo bardzo źle się czuje i musiała wziąć wolne na miesiąc to dalej jest w żywiole!
Do tego ma hobby, swoją miłość- czyli ogród. Jest niezmordowana i nie pozwala sobie na tzw. rozpasanie się.

jest jedną z nielicznych osób na tym świecie o której moge powiedzieć że ją podziwiam.
napisał/a: ~gość 2010-06-13 22:20
mala_zuchwala, Podziwiam i na prawdę żałuję, że tak mało jest takich starszych osób. Z racji swojego wykształcenia od jakiegoś czasu zastawiam się nad aktywizacja ludzi starszych. Tzn pomysły mam, ale nie mam gdzie ich realizować, ani nawet nie mam ich komu przedstawić.
W każdym razie- gdyby tylko ludzie "kultury" chcieli, to starsi mieli by bardzo dużo zajęć a przede wszystkim ofert dla nich skierowanych.
napisał/a: dreamerka1 2011-09-27 15:01
Głównie kobiety sa aktywne :)

Moja babcia ma swoje kółko brydżowe - pani sie spotykają, jedzą ciasto i się swietnie bawią.
Chodzą na zajecia zorganizowane rózne i ciesza sie życiem.
Z dziadkami jest gorzej. Jakoś są mniej aktywni. Pewnie dlatego krócej żyją.