Śniadanie z Sokratesem

napisał/a: atrapa 2012-03-20 18:48
Kończę czytać Śniadanie z Sokratesem Roberta Rowlanda Smitha. Poleciła mi ją koleżanka, która znała mój niechętny stosunek do filozofii. Wg autora filozofia to ćwiczenie mądrości, a mądrość jest sztuką praktyczną: „mądrości wymaga prawie każdy moment naszego życia. Wstać rano? Pić poranną kawę? Szykować się? Ćwiczyć na siłowni? Pracować? Na każde z tych pytań można odpowiedzieć na wiele sposobów, bo przede wszystkim: czy…? – czy to wszystko robić; po drugie: jak…? – bo przecież jest tak wiele sposobów pójścia w prawo, albo w lewo; wreszcie: dlaczego…? – bo, czy chcemy tego, czy nie, nasze najdrobniejsze nawet wybory są po stokroć uzasadnione. Uzasadnienia te spisali myśliciele: od Platona po Lacana, od Arystotelesa po Foucault, od Chaucera po Becketta”. Czy czytujecie książki filozoficzne? Czy zdarza się Wam znajdować mądrość w książkach, które z założenia miały służyć tylko rozrywce?
napisał/a: agrafka2 2012-03-20 20:06
Yossarian zawdzięczał zdrowie ćwiczeniom fizycznym na świeżym powietrzu, pracy zespołowej i duchowi sportowemu, gdyż uciekając przed tym wszystkim odkrył po raz pierwszy szpital.
Paragraf 22 J. Heller- Kiedy pierwszy raz czytałam Paragraf... po prostu dobrze się bawiłam, potem przy kolejnych czytaniach, zaczęłam wynajdować fajne miejsca i mądre zdania.
napisał/a: atrapa 2012-03-24 15:14
"Duizm głosi, że każde życie zna dwie śmierci, przednią i tylną, to jest tę sprzed narodzin i tę po agonii. Teologowie dychtońscy za szperklapy brali się ze zdziwienia, słysząc potem ode mnie, że my tak na Ziemi nie myślimy i że są Kościoły interesujące się tylko jednym, mianowicie przednim bytowaniem pośmiertnym. Nie mogli pojąć, czemu ludziom przykro myśleć o tym, że ich kiedyś nie będzie, a nie jest im tak samo przykro rozmyślać o tym, że ich przedtem nigdy nie było".
Stanisław Lem Dzienniki gwiazdowe.
napisał/a: agrafka2 2012-03-24 17:28
„No, dobrze, a gdybym ja posadził plaster miodu przed moim domem, czy wyrośnie z niego ul?”
Kubuś Puchatek
napisał/a: atrapa 2012-03-26 17:22
Olga Gromyko Zawód wiedźma:
"Miecz w moim ręku jest straszną bronią.Przede wszystkim dla mnie".
napisał/a: agrafka2 2012-03-26 17:28
R. Hobb Kupcy i ich żywostatki
"Wiele okropności zdarza się na tym świecie na oczach przyzwoitych ludzi, którzy stoją bezczynnie i nie robią nic złego. Nie wystarczy się odżegnywać od złych intencji, Treli. Ludzie powinni starać się postępować właściwie, nawet gdy ich działania mogą nie przynieść powodzenia".
napisał/a: atrapa 2012-03-27 17:12
"Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony".
J.Austin Duma i uprzedzenie.
napisał/a: agrafka2 2012-03-27 17:20
"Złotko, dla eyrieńskiego mężczyzny kopniak jest pewnego rodzaju niańczeniem. Nie pytaj mnie dlaczego, ale czasami nic nie mówi mężczyźnie lepiej >>kocham cię
napisał/a: atrapa 2012-04-05 22:07
Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie:, „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?”
Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu.
Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”
Mały książę A. de Saint Exupery
napisał/a: agrafka2 2012-04-05 22:08
"Jedna z Twoich łapek jest prawa-kiedy ustalisz, która, możesz być pewien, że druga jest lewa"
Kubuś Puchatek Milne.
napisał/a: atrapa 2012-04-12 19:04
Tak jak i Mały książę...
napisał/a: agrafka2 2012-04-12 19:06
(piszę z głowy) Czym bardziej Miś tam zaglądał, tym bardziej Prosiaczka tam nie było... To jest kopalnia mądrości.