Najważniejsze polskie filmy ostatnich lat

napisał/a: Krakoos 2011-06-02 10:58
Pozwolę sobie umieścić całkiem subiektywną listę ważnych polskich filmów ostatnich lat. Ważne, nie znaczy najlepsze. Podejrzewam, że jest to lista filmów, które należałoby obejrzeć zanim zacznie się dyskusję na temat kondycji polskigo kina. Moim zdaniem ma sie ono ostatnio coraz lepiej, dzięki młodym, zdolnym reżyserom ze świezym spojrzeniem na rzeczywistość, jej problemy, a co najwazniejsze - umiejących wydobyć je światło dzienne i przełożyc na język XX Muzy.
Kilka z nich widziałem, ale jest to jedynie kropla w morzu potrzeb. Podejrzewam, że po obejrzeniu połowy z nich moje przekonanie wzrośnie.
W Polsce powstają filmy piękne, wzruszające, mądre, inteligentne, ciekawe, wstrząsające i niestety niezbyt rozumiane na zachodzie. W Londynie jest kameralne kino, do którego uczęszczają moi znajomi. Obejrzeli kilka polskich filmów starszych, taką solidna klasykę, ale także filmy ostatniej dekady. Byli zachwyceni, wzruszeni, niektórzy wychodzili ze łzami w oczach. Pod hasłem "cudze chwalicie, swego nie znacie", umieszczam listę filmów, które mogą nam zmienić światopogląd.
Jeśli obejrzeliście niektóre filmy, napiszcie parę słów, może się to przydać innym. Może ktoś doda jakies filmy do tej listy, będzie wspaniale, wszak z pewnością coś pominąłem. Możliwe, że ktoś chętnie usunąłby niektóre pozycje, też mile widziana będzie dyskusja.

Kolejnośc alfabetyczna:

33 sceny z życia
Boisko bezdomnych
Chrzest
Dom zły
Essential Killing
Generał Nil
Handlarz cudów
Hania
Ile waży koń trojański
Jasne, błekitne okna
Jestem
Joanna
komornik
Korowód
Lejdis
Mała Moskwa
Matka Teresa od kotów
Mniejsze zł
Mój Nikifor
Nie kłam kochanie
Parę osób, mały czas
Persona non grata
Plac Zbawiciela
Popiełuszko
Pora umierać
Pręgi
Rewers
Rezerwat
Różyczka
Skazany na blusa
Świadek koronny
Sztuczki
Tatarak
Testosteron
Ubu król
Wenecja
Wesele
Wszystko będzie dobrze
Wszystko co kocham



Póki co obejrzałem:

Boisko bezdomnych - świetna opowieśc o grupie bezdomnych, wśród których dziwnym trafem, pojawia się były zawodowy piłkarz. Postanawiają wystąpic w mistrzostwach bezdomnych. Naprawdę dobry, warty obejrzenia film ze świetną rolą Dorocińskiego.

Dom zły - chyba najlepszy polski film ostatnich lat. Bezbłędnie pokazane nasze wady, zło w nas tkwiące. Dwutorowa opowieść, gdyz mamy tutaj także zagadke kryminalną, daje wiele do myslenia. Czasem az ma się dość.

Komornik - dobry film i ciekawa rola Chyry. Wewnętrzna przemiana dość nagła, ale potwierdzona psychologicznie, więc się nie czepiam. Prawd bijąca z ekranu az powala.

Plac Zbawiciela - film, który mną wstrząsnął do granic. Prosta historia, jakich wiele, ale aż się trząsłem na fotelu. Do nieuchronnej tragedii prowadzi zbieg, wydawało by się, nieprawdopodobnych okolicznosci, ale jakże możliwych w naszej smutnej, polskiej rzeczywistości. porażające, wstrząsające, nie dające o sobie zapomniec widowisko.

Pręgi - każdy znajdzie cos dla siebie. Traume z dzieciństwa, relacje z ojcem, problemy dohjrzewania, poszukiwanie miłosci, zwalczanie własnych kompleksów, bezsilność... Można by oglądac na okrągło i znajdywac nowe motywy.

Sztuczki - piękny film. Tyle. Piękny. Magiczny. Z naturszczykami w roli głównej, ale jakże dobrze sobie radzącymi. Zjawiskowa Ewelina Walendziak, w której zakochałem się po uszy, bez wzajemności neistety.

Testosteron - sztuka zdecydowanie lepsza, choc udało się cos tam pokazać. Chyba zaszkodził nadmiar gwiazd. Mimo wszystko świetnie się ogląda facetów miotających sie po ekranie.

Wesele - kolejny film, który wstrząsnął. Nasze wady podane na talerzu, jak w innym, bardziej znanym Weselu. Szkoda, że pojawiło sie pozytywne zakończenie, chyba na siłę rezyser do niego doprowadził nie chcąc nas dobijać.

Wszystko będzie dobrze - wzruszająca opowieść o chłopcu próbującego wybłagać na Jasnej Górze powrót matki do zdrowia. Czy na pewno? Chyba bardziej chce, żeby mama już nie cierpiała i żeby wszystko się dobrze skończyło. Jak wiadomo, trzeba uważać, czego sobie życzymy. Do tego wybitny Robert Więckiewicz.
napisał/a: ~gość 2011-06-21 14:45
Krakoos napisal(a):Plac Zbawiciela
niesamowicie poruszający, mocny, brutalnie prawdziwy, polecałam go chyba w temacie kasa, kasa, kasa, czy jakos tak..

moze być przestrogą dla bezmyślnie zawieranych małeznstw.. scena kłotni małżeńskiej około setnej minuty filmu całkowicie wstrzasająca jak dla mnie, jakże bliska..

pojęcia nie mam co tu robią Lejdis i Testosteron, dla mnie strasznie niskie produkcje.. (nie wiem, moze mam wypaczone poczucie humoru.. ale wymęczyły mnie)

jedyny życiowy tekst, jaki zapamiętałam Lejdis to cos w stylu (rozmowa w redakcji): przeciez i tak nikt nie wie, gdzie należy wstawiac przecinki (z wydźwiękiem bezcelowości wykonywanej pracy)

Wesele - rownież polecam, gorzki w swej wymowie

Krakoos napisal(a):Mała Moskwa
urzekający, wzruszający.. ale też obnażający brutalną rzeczywistość.. i piękna muzyka

Sztuczki, oglądałam dawno, ale również bardzo dobry

od siebie polecam filmy z cyklu święta polskie, obejrzałam niemal całą serię, szczególnie uderzyły mnie: Biała sukienka, Cud purymowy;
w Miss mokrego podkoszulka bardzo dobra kreacja Fronczewskiego,
dobre role Szaflarskiej (w dwoch innych częsciach), ta sama aktorka gra w Pora umierać - dobry, ale może być postrzegany jako nudny, mnie nie wynudził

także:
Z odzysku

Incydent - krótkometrażowy, do obejrzenia on-line - podlinkowałam, dramat przypadku, lęku, ucieczki

i koniecznie Drzazgi (tez już go gdzies polecałam) naprawdę bardzo dobry, kilka roznych historii - kibice, slub z rozsądku (bo już tyle razem jesteśmy i rodzice tego oczekują) i cos jeszcze - które się łączą


Krakoos, małe pytanie do Ciebie - pod hasłem 'filmy z ostatnich lat' rozumiesz ubiegłą dekadę?
a ta dosyć krótka lista niby obejmuje wszystkie polskie filmy z tych lat, czy tylko te, które oglądałęs lub chciałbys zobaczyć?
napisał/a: ~gość 2011-06-21 22:30
Krakoos napisal(a):Mała Moskwa

ujmujący film. Naprawdę warto obejrzeć.

Izaczek napisal(a):pojęcia nie mam co tu robią Lejdis i Testosteron, dla mnie strasznie niskie produkcje..

A mnie się Lejdis podobało Tzn. nie tyle sam film, co śmieszne dialogi i powiedzonka
Manii
napisał/a: Manii 2011-06-28 10:00
Skazany na blusa to obowiązkowa pozycja. Moim zdaniem Rysiek to najlepsza rola Tomasza Kota.
monikaderc
napisał/a: monikaderc 2011-07-20 12:42
Hipcia, też tak myślę. kot świetnie zagrał. W ogóle cały film rewelacyjny

Z wymienionych uwielbiam też Komornika i Plac Zbawiciela. Ten ostatni jest po prostu wstrząsający. Wykładowczyni zadała mi kiedyś pytanie, w którym momencie można było odwrócić ten fatalny ciąg zdarzeń? Wydaje mi się, ze nie można było. Bohaterka była skazana na swój los od początku filmu. Straszne :(
Izaczek
napisał/a: Izaczek 2011-07-20 13:51
Hipcia napisal(a):Skazany na blusa
to moze obejrzę jesli obowiązkowa

naranja_d napisal(a):Wykładowczyni zadała mi kiedyś pytanie, w którym momencie można było odwrócić ten fatalny ciąg zdarzeń?
mozna było, on mógł to zrobić, bo jesli wiedział, ze jest z nią i jej nie kocha (bo chyba to wiedział), mógl odejsc.. bo jak pojawiło się dziecko juz bylo za pozno (choc jeszcze dązył, aby sie wyskrobała).. dalej się już się potoczyło..
monikaderc
napisał/a: monikaderc 2011-07-20 14:02
też się nad tym zastanawiałam ,ale można tylko gdybać, bo wszystko co jest pokazanie w filmie prowadzi do nieprzyjemnego końca. Zapobiec można by było jeszcze w okresie, który nie jest w filmie ujęty, a wtedy nie wiemy dokładnie co się działo i to jest problem. Jeżeli rozumiesz o co mi chodzi :)
Izaczek
napisał/a: Izaczek 2011-07-20 14:07
naranja_d napisal(a):Jeżeli rozumiesz o co mi chodzi :)
rozumiem ;)
napisał/a: Amko1 2011-07-26 08:14
Jakoś nie widzę dla siebie miejsca w polskim kinie (tzn przed ekranem). Jest sporo ciekawych filmów (chociażby Dom Zły), które "umierają" w zaciszu, bo przed fleszami stoją idiotyczne komedie, z których niewiadomo czy to śmiać się, czy płakać. Czy my, Polacy, lubimy takie niewymagające, ogłupiające kino? :)
monikaderc
napisał/a: monikaderc 2011-07-26 09:59
też się nad tym zastanawiałam, ale patrząc po wynikach oglądalności tych filmów, chyba niestety tak :(
marikak
napisał/a: marikak 2012-03-30 21:22
Dodałabym do tej listy film Wajdy "Katyń". Nie jest najświeższy, ale jeden z ważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Na pewno odgrywa większą rolę niż "Lejdis", który jako komedia jest świetnym filmem ale raczej większych wartości nie wnosi. Poza problemami "damsko-męskimi" :)
Like_a_virgi
napisał/a: Like_a_virgi 2012-10-25 14:21
Na pewno Jestem bogiem musi się tu znaleźć.