Obniżenie kosztów życia starszych ludzi z niskim dochodem?

napisał/a: muslina 2017-01-02 13:53
Hej, nie wiem czy dobry dobrałam temat wątku, ale mam sprawę- nie znam się jeszcze na takich rzeczach, a wydaje mi się że trochę potrzebujemy porady wraz z rodzicami.

Sprawa jest taka, że rodzice są na zasiłku przedemerytalnym- teraz już oboje. Łącznie dostają 1700zł. Mieszkamy w domu jednorodzinnym a ja jestem ostatnim dzieckiem zostało mi jeszcze pół roku studiów. Studia mam na tyle ciężkie że trudno mi je pogodzić z pracą, a koszty życia w innym mieście są wysokie. Na razie żyjemy z oszczędności, czasem coś dorobię, ale różnie z tym bywa.

Nie mam szans na stypendium socjalne na uczelni, dlatego że rodzice skończyli pracę we wrześniu w zeszłym roku, a do stypendium liczy się okres zarobków rok wcześniej. Czyli musiałabym złożyć wniosek o stypendium we wrześniu przyszłego roku, a przecież już nie będę studiować.

Zarobki i dodatkowe prace swoją drogą, ale moim pytaniem tutaj jest czy są jakieś sposoby obniżenia kosztów życia albo pomocy z miasta i jak tego dokonać?

Z racji wieku +60 lat rodziców i niskich dochodów powiedziano nam że mogą się starać o zniesienie płacenia podatku za psa, udało się też zwolnić z płacenia za odbiornik telewizyjny.

Z góry proszę o powstrzymanie się od hejtów i pretensji jak to czasem w internetach bywa i proszę o wyrozumiałość, pytam bo chcę rodzicom pomóc, którzy nie bardzo wiedzą gdzie i jak uderzyć z wszelkimi wnioskami czy pomocami, a ja sama to trochę też nie bardzo znam się na tych sprawach. A i może ten post pomoże też nie tylko nam :)
napisał/a: krasnolud1 2017-01-03 14:27
muslina, zadzwon do osrodka pomocy rodzinie i zapytaj czy mozecie liczyc na jakies wsparcie, np. Dofinansowanie opału. Nie wiem jak to dokladnie wyglada ale skoro finansuja takie rzeczy pijakom to Wam sie duzo bardziej nalezy taka pomoc. Z drugiej strony jesli ktores z rodzicow choruje i wymaga opieki to opiekun co miesiac dostaje ok tysiaca zl zasilku

[ Dodano: 2017-01-03, 14:30 ]
ach i na uczelni chyba tez powinny byc zasilki ktorych udzielaja w zwiazku z nagła sytuacja zyciowa. Popytaj i nie wstydz sie tego
napisał/a: Escherichia1 2017-01-07 17:41
muslina napisal(a): Na razie żyjemy z oszczędności, czasem coś dorobię, ale różnie z tym bywa.

I to jest informacja, która nie powinna paść, kiedy będziecie rozmawiać z pracownikiem socjalnym.

Mimezja napisal(a):Z drugiej strony jesli ktores z rodzicow choruje i wymaga opieki to opiekun co miesiac dostaje ok tysiaca zl zasilku

Pierwsze słyszę o takiej kwocie Jest coś takiego, jak specjalny zasiłek opiekuńczy, a kwota jego wynosi 520zł miesięcznie. Osoba, która sprawuje opiekę, jak i osoba nad którą sprawowana jest opieka muszą spełniać pewne warunki.

Mimezja napisal(a):Nie wiem jak to dokladnie wyglada ale skoro finansuja takie rzeczy pijakom to Wam sie duzo bardziej nalezy taka pomoc.



Udaj się do OPS, któremu podlegacie, złóż wniosek o specjalny zasiłek celowy na pokrycie np. zakupu leków, opłaty rachunków, kupno opału. Pamiętaj, aby mieć imienne faktury/rachunki. Jeśli nie podacie dodatkowego dochodu, to kwalifikujecie się na Program wieloletni "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". U nas są to zasiłki pieniężne przyznawane raz na 60 dni, ale wiem, że co miasto/gmina to obyczaj. Można zapytać, czy jest węgiel. Dużo ośrodków w zimie przyznaje pomoc rzeczową w postaci opału.
napisał/a: Nadiya1 2017-01-07 17:54
napisal(a):Z drugiej strony jesli ktores z rodzicow choruje i wymaga opieki to opiekun co miesiac dostaje ok tysiaca zl zasilku

Pod warunkiem ze ma zaswiadczenie od lekarza leczacego osobe starsza, a i osoba opiekujaca musialaby miec jakas prace z ktorej na czas opieki musialaby zrezygnowac. Wtedy taki zasilek dostanie. Moja mama o to sie starala ale niestety nie udalo sie bo nie musiala z powodu opieki nad babcia rezygnowac z jakiegokolwiek zrodla dochodu. Takie 'cos za cos'
napisał/a: Escherichia1 2017-01-07 18:35
Nadiya napisal(a):Pod warunkiem ze ma zaswiadczenie od lekarza leczacego osobe starsza

Nie zaświadczenie, a znaczny stopień niepełnosprawności.


Nadiya napisal(a):osoba opiekujaca musialaby miec jakas prace z ktorej na czas opieki musialaby zrezygnowac. Wtedy taki zasilek dostanie. Moja mama o to sie starala ale niestety nie udalo sie bo nie musiala z powodu opieki nad babcia rezygnowac z jakiegokolwiek zrodla dochodu. Takie 'cos za cos'

Nooo nie do końca tak.
Zasiłek jest dla osób owszem rezygnujących z pracy, jak i dla osób, które nie podejmują zatrudnienia. Twoja mama nie kwalifikowała się pewnie z innego powodu niż ten, który podałaś.
napisał/a: Nadiya1 2017-01-08 16:59
Escherichia a moze nie kwalifikowala sie z tego wzgledu ze ma na siebie gosodarstwo i oplaca krus. No nie wiem. W oazdym razie powjedziala mi to co wyzej napisalam. Albo o prostu woedziala, ze bede naciskac na to to dla sw spokoju to wymyslila

Tak czy siak juz nie musi sie nad tym zastanawiac
napisał/a: krasnolud1 2017-01-09 19:14
Escherichia, ta kwota zmienila sie rok czy dwa temu na przeszlo tysiac zl co do wymogow to wiem, ze sa ale kompletnie nie wiem co i jak. Na pewno nie dotyczy tylko osob starszych, ale tez niepelnosprawnych.
napisał/a: Escherichia1 2017-01-09 19:31
Mimezja, mylisz zasiłki :) Świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy to dwa różne świadczenia :)
napisał/a: krasnolud1 2017-01-09 20:27
Escherichia, hmm bardzo mozliwe. Znajoma ma nuepelnosprawne dziecko i dostaje ten tysiaccos. Myslalam ze to to samo przy opiece nad osoba starsza
napisał/a: Escherichia1 2017-01-09 20:46
Mimezja, nie to samo :)
Wiesz, co by się działo w tym kraju, gdyby "dawali" 1400zl za opiekę nad chorym starszym rodzicem? ;) ;)
napisał/a: muslina 2017-01-09 21:14
Nie, moi rodzice nie chorują na nic co by sie kwalifikowało do takich rzeczy...

Chyba przegapiłam wniosek o zapomogę, bo właśnie przeczytałam w regulaminie że musi być 3 miesiące max od zdarzenia ;/ muszę się dowiedzieć, którego dokładnie tata we wrześniu stracił pracę, może nie wszystko stracone...
napisał/a: Escherichia1 2017-01-09 21:50
muslina, o jakiej zapomodze piszesz?