OFE jaki najlepszy??

napisał/a: czarna-hancza 2008-12-22 20:17
Zapewne większość z Was jest juz w jakimś OFE. Jakie wyjścia zalecacie, w jakim OFE jesteście. Zbliża się styczeń powinnam coś do 10.01 wybrać bo nie chcę być wylosowana do jakiegoś byle jakiego OFE w końcu chodzi o moją godną złotą jesień
napisał/a: dark_salve 2008-12-22 23:01
czarna-hancza napisal(a):Zbliża się styczeń powinnam coś do 10.01 wybrać bo nie chcę być wylosowana do jakiegoś byle jakiego OFE

No faktycznie do 10 stycznia trzeba by było wybrać, choć są pewne możliwości przeciągnięcia tej daty, ale nie ma co ryzykować. A który jest najlepszy? Ja tego nie mogę zdradzić, gdyż to moja praca i nie chciałbym tak po prostu za free komuś dać to na czym ja mogę zarobić. Jedyne co mogę podpowiedzieć to że ING i Commercial Union spadają, jeszcze na początku roku były na 1, 2 bądź 3 miejscu. W tej chwili są dość nisko.

Dla przykładu dane z 10.11.2008
(są wyniki krótkoterminowe i długo, nie podaję tu które to i jakie były dokładne dane stóp zwrotu)
1. Generali OFE
2. OFE Pocztylion
3. AXA OFE
4.Allianz Polska OFE
5. Nordea OFE
6. AEGON OFE
7. Bankowy OFE
8. AIG OFE
9. Pekao OFE
10.OFE PZU "Złota Jesień"
11. OFE WARTA
12. ING OFE
13.Commercial Union OFE
14. OFE Polsat

Tutaj zaś dane wartości jednostek ze stycznia 2008

Polsat
ING Nationale-Nederlanden
Generali
Dom
Nordea
Commercial Union
PZU Złota Jesień
AXA
AEGON (d.Ergo Hestia)
Pekao
AIG
Bankowy
Skarbiec Emerytura
Allianz
Pocztylion

Jedno jest pewne - z ING i Commercial odchodzi bardzo dużo ludzi.

czarna-hancza napisal(a):w końcu chodzi o moją godną złotą jesień

a to => "złotą jesień" podchodzi mi pod jakby reklamę jednego z OFE - o którym ktoś już w innym temacie pisał że niby z Wrocławia - tani chwyt - marny (jeśli faktycznie o to samo chodzi).

Pamiętajcie, że akwizytorzy będą wam mówili że ich fundusz jest najlepszy, pokazując porównanie np wartości jednostek czy stóp zwrotu z okresu który był dla danego funduszu najlepszy. Żądajcie godnych dowodów - nie pokażą długoterminowe (2 i 3-letnie okres stóp zwrotu) i obecne, miesięczne, trzymiesięczne.

Albo poszukajcie doradcy z firmy DSA SA Financial Group w waszym mieście lub okolicy (on wam powie które jest teraz dobry lub pnący się na podium, jeśli będzie spadał, na pewno wam doradzi, że czas na zmianę).

napisał/a: Misiaq 2008-12-22 23:23
dark_salve napisal(a):A który jest najlepszy? Ja tego nie mogę zdradzić, gdyż to moja praca i nie chciałbym tak po prostu za free komuś dać to na czym ja mogę zarobić.
Niestety, ale problem polega na tym, że na pytanie który jest najlepszy nie ma w tej chwili jednoznacznej odpowiedzi, może za 5, 10 lat będzie można coś więcej powiedzieć, na podstawie wyników krótkoterminowych nie można oceniać OFE.
dark_salve, z tego co piszesz wynika, że pracujesz jako doradca w kwesti OFE, więc jak ktoś sie do Ciebie zgłasza, to musisz któryś wskazać jako najlepszy, ale tak na prawdę to czy w tej chwili to jest w ogóle możliwe??

My wybraliśmy Allianz, wybraliśmy ten fundusz ponieważ w tej firmie mamy ubezpieczenie, polisę, teraz coś nowego - polisę lokacyjną (nie płaci się podatku Belki od tego ), jak na razie funduszu nie zmieniamy, poczekamy na dłuższą perspektywę i wtedy ewentualnie będziemy kombinować.
napisał/a: czarna-hancza 2008-12-22 23:32
zwrotu złota jesień użyłam bardziej dlatego, że tak się już potocznie mówi a nie żeby reklamować którąś z firm o ile któraś takiego zwrotu w ogóle używa
w takim razie skoro nie chcesz doradzać która najlepsza to powiedzcie mi na co powinnam zwrócić uwagę szukając dobrego ofe czy tylko na stopę zwrotu czy coś jeszcze?? i mam pytanie czy tylko przez doradców mogę zapisać się do funduszu?
napisał/a: dark_salve 2008-12-23 00:03
misiaq napisal(a):więc jak ktoś sie do Ciebie zgłasza, to musisz któryś wskazać jako najlepszy, ale tak na prawdę to czy w tej chwili to jest w ogóle możliwe??

i tu jest podstawowy błąd, pisałem już kilka razy w różnych tematach. Podam najpierw trochę dłuższy przykład.

Do jednej z pracownic firmy w której czasami dorabiam, zgłosił się klient w sprawie OFE. Ta pani doradziła, powiedziała co i jak, klient się zgodził. No ale mówi: skoro mam w X już OFE to może od razu podpiszę z panią umowę na OC, ubezpieczenie itd itd. Pracownica przychodzi na cotygodniowe spotkanie i się pyta kierownika i dyrektorki regionalnej (bo akurat była na tym spotkaniu) czy możemy podpisywać inne umowy które proponuje firma z którą akurat w danym momencie współpracujemy. Odpowiedź była taka: w tej chwili warto się zapisać do funduszu X ale np OC lepiej wziąć u kogoś innego, gdyż ta firma X ma kiepską ofertę. My się zajmujemy doradztwem a nie sprzedawaniem wszystkim produktów które firma z którą współpracujemy ma w ofercie.

Co dwa lata można zmieniać bezpłatnie OFE (II filar). I chodzi właśnie o to, żeby robić to wtedy kiedy fundusz w którym jesteśmy, spada, a brać ten który rośnie. I tylko wtedy się faktycznie można dorobić tych 200-300zł więcej do emerytury. A nie tym że się jest w jednym, który raz spada a raz rośnie (bo wtedy stan będzie zysku "zerowy" czy słaby).

Ale oczywiście każdy przedstawiciel danego funduszu powie wam to samo - nie opłaca się zmieniać bo inni są gorsi albo akurat są dość nisko, a my jesteśmy wysoko.

Firma w której pracuję, zmienia fundusz z którym współpracuje zawsze, gdy ten fundusz jest już wysoko i zaczyna spadać - czyli idzie na korzyść klienta a nie funduszu.

czarna-hancza napisal(a):i mam pytanie czy tylko przez doradców mogę zapisać się do funduszu?

Nie. Zapisać się możesz (nawet w reklamach to leci) przez telefon (umawiając się z przedstawicielem danego funduszu), przez internet czy po prostu iść do placówki danego funduszu.

Pewnie gdybym był naciągaczem, to w każdym temacie poruszanym na forum o OFE proponowałbym każdemu że mogę to zrobić drogą pocztową i podpisać z nim umowę - ale to nie o to chodzi. Jak mam kogoś przekonać to tylko godnie i najlepiej przez telefon bądź w rozmowie na żywo.

czarna-hancza napisal(a):zwrotu złota jesień użyłam bardziej dlatego, że tak się już potocznie mówi a nie żeby reklamować którąś z firm o ile któraś takiego zwrotu w ogóle używa

spoko, załapałem to od razu ;) a używa go: OFE PZU "Złota Jesień"

misiaq napisal(a):Niestety, ale problem polega na tym, że na pytanie który jest najlepszy nie ma w tej chwili jednoznacznej odpowiedzi, może za 5, 10 lat będzie można coś więcej powiedzieć, na podstawie wyników krótkoterminowych nie można oceniać OFE.

A co się zmieni za 5-10 lat? Mija właśnie 10 lat nowego systemu. I jak widać fundusze są raz na dole a raz na górze (wpływ ma na to akcje na giełdzie, w zależności w jakie dany fundusz zainwestuje pieniądze klientów, tak stoi, a kto się zna na giełdzie to wie że raz jest hossa a raz bessa). Jedyne co może być za te 5-10 lat to to, że było na początku ponad 20 funduszy, teraz jest ich 14 (w lutym jak zaczynałem tą dorywczą pracę to było ich 15 albo 16). Więc za te 5-10 lat jest przewidywane że zostanie ich ok 6-7. Będą się łączyć, albo zostaną wykupione. Wybór należy do każdego - ja jestem za tym żeby obserwować, i zmieniać kiedy na to jest odpowiedni czas.
napisał/a: Misiaq 2008-12-23 00:17
dark_salve napisal(a):Odpowiedź była taka: w tej chwili warto się zapisać do funduszu X ale np OC lepiej wziąć u kogoś innego, gdyż ta firma X ma kiepską ofertę.
To, że ubezpieczenie, polisę i OFE mam w jednej firmie nie wynika z tego, ze jakiś doradca klienta mi wcisnął kit a ja to kupiłam. U nas to jest na takiej zasadzie, jak w telefonii komórkowej, im jesteś dłużej tym możesz lepiej wynegocjować warunki.
dark_salve napisal(a):Mija właśnie 10 lat nowego systemu.
No tak, ale jak w OFE jestem od roku mniej więcej i te 10 lat mnie nie dotyczy
dark_salve napisal(a):i zmieniać kiedy na to jest odpowiedni czas.
I tu się z Tobą zgadzam w 100%. Ale nie sądzę że odpowiedni czas (w moim przypadku) już nadszedł, dlatego na razie czekam.
dark_salve napisal(a):My się zajmujemy doradztwem a nie sprzedawaniem wszystkim produktów które firma z którą współpracujemy ma w ofercie.
Nie chcę Cię urazić w żaden sposób, ale w bezstronnych doradców to ja osobiście nie wierzę. Każda firma doradcza w zakresie kredytów jest powiązany z jakimś bankiem, przypuszczam, ze w przypadku OFE jest podobnie.
napisał/a: dark_salve 2008-12-23 00:22
misiaq napisal(a):że odpowiedni czas (w moim przypadku) już nadszedł, dlatego na razie czekam.

no na pewno nie, szczególnie że jeśli jesteś rok, to gdybyś chciała zmieniać to jest to koszt 80zł, jeśli dłużej niż rok a krócej niż dwa lata lub 160zł jeśli jesteś krócej niż rok.

misiaq napisal(a):Nie chcę Cię urazić w żaden sposób, ale w bezstronnych doradców to ja osobiście nie wierzę. Każda firma doradcza w zakresie kredytów jest powiązany z jakimś bankiem, przypuszczam, ze w przypadku OFE jest podobnie.

Wierzyć nie musisz, masz do tego prawo. Może i jakieś tam firmy w zakresie kredytów są powiązane z jakimś bankiem, my jesteśmy sami w sobie i ta firma gdyby tylko OFE które akurat proponujemy spada - my zmieniamy na inne. Ale nieważne, nie mam zamiaru reklamować w taki sposób tej firmy bo to zbyt amatorskie i głupie.

napisał/a: Misiaq 2008-12-23 13:13
dark_salve napisal(a):Wierzyć nie musisz, masz do tego prawo. Może i jakieś tam firmy w zakresie kredytów są powiązane z jakimś bankiem, my jesteśmy sami w sobie i ta firma gdyby tylko OFE które akurat proponujemy spada - my zmieniamy na inne
Nie mam podstaw żeby podważać to co piszesz, nie znam firmy, w którj pracujesz. Napisałam tylko moje ogólne wrażenia dotyczące współpracy z firmami z zakresu doradztwa finansowego. Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju powązania kapitałowe miedzy firmami (nie zebym wierzyła w spiskową terię dziejów ), dlatego ja nie ufam do końca firmom doradczym.
dark_salve napisal(a):160zł
Myslałam, że zawsze płaci się tylko 80 zł . Na razie funduszu nie zmieniamy, ale dobrze wiedzieć na przyszłośc.
napisał/a: dark_salve 2008-12-23 23:52
misiaq napisal(a):Myslałam, że zawsze płaci się tylko 80 zł . Na razie funduszu nie zmieniamy, ale dobrze wiedzieć na przyszłośc.

przy podpisywaniu umowy jest jedna kartka dodatkowa w której są wszelkie warunki i zasady narzucone z góry przez państwo. Przynajmniej my takie kartki dajemy do podpisania na których wszystko pisze. I pisze też m.in. o prowizjach i tym że będą maleć. A niektóre fundusze ukrywają to i podają że tylko u nich będzie prowizja za prowadzenie spadać... porażka.

napisał/a: czarna-hancza 2008-12-24 13:53
hmm spojrzałam jeszcze raz na listę OFE którą podesłałeś (dzięki wielkie ) i połowy z tych firm nie znam tzn one chyba zmieniają nazwy tak? tylko nie wiem po co to stwarza duży mętlik w głowie i jak dla mnie nie świadczy dobrze bo wolałabym wiedzieć że jak przystępuję do OFE o nazwie X to nie zostanie on wchłonięty zespolony itp z OFE Y dlatego zastanawiam się nad OFE które są od początku ale chyba niewiele takich pozostało... CU, bankowy, ing to chyba o czymś świadczy prawda?
napisał/a: dark_salve 2008-12-24 15:47
czarna-hancza napisal(a):CU, bankowy, ing to chyba o czymś świadczy prawda?

no chyba nie do końca. Kiedyś mi mówili że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. I sprawdza się to w większości tych OFE.

Fakt jest taki że niektóre się łączą, niektóre bankrutują i są "sprzedawane". Jeśli mam wysłać list to zrobię to na poczcie. Ale na pewno nie wezmę OFE Pocztylion. Mogę wziąć Polsat Cyfrowy, ale nie OFE Polsat (zresztą w nim byłem i dużo straciłem). Tak samo ze sprzętem RTV i AGD często bywa, że wprowadzają coraz większą ofertę która niestety nie zawsze wypala.

Co jeszcze mogę powiedzieć, to że np AXA połączyła się z Winterthur. I tym sposobem mamy francusko-szwajcarskie połączenie firm, które zajmują się inwestycjami i zyskiem. I jak pisałem, z AXA np nie opłaca się OC brać. Proste.

I mogę od razu powiedzieć też, że o ile AXA w tej chwili pnie się ku pierwszemu miejscu, o tyle za 3-4 lata na pewno będzie niżej. I tak będzie zawsze na rynku OFE. Raz na wozie a raz pod wozem.

napisał/a: czarna-hancza 2008-12-28 22:52
czyli warto zainteresować się funduszami które są w czołówce żeby nie stracić :) ale są OFE które ciągle utrzymują się w czołówce czyli dzięki nim nie powinnam bać się że stracę przez kilka najbliższych lat :)