Szkoły policealne

napisał/a: Patka2 2010-01-25 14:49
Co sądzicie o szkołach policealnych??
Szkoły typu Cosinus, Profesja i tym podobne.

Strasznie dużo tego powstało ostatnimi czasy, czyżby faktycznie było takie duże zainteresowanie tymi szkołami.
Sama się wybieram do jednej takiej szkoły, bo jeżeli mogę za darmo dostać papierek to czemu nie, ale czy ten papierek będzie wartościowy na tyle żeby można się nim potem posługiwać.??

Chociaż dla mnie pójście do szkoły będzie zabiciem wolnego czasu, zdobywaniem wiedzy i ćwiczeniem swojego umysłu. W pracy nie muszę za dużo myśleć i chyba brakuje mi czegoś nowego.
napisał/a: ~gość 2010-01-26 00:07
Patka, wartościowość papierka - jak to bardzo ładnie ujęłaś - zależy od rodzaju szkoły. Jeżeli jest to roczna szkoła policealna, to daje Ci tyle, że masz zaświadczenie o odbyciu jakiegoś tam kursu. Załóżmy, że mówimy o kierunku kosmetyczka.
Kończąc roczny kierunek masz tylko papierek, że skończyłaś kurs... i nie daje Ci on w zasadzie nic, bo nie masz UPRAWNIEŃ DO WYKONYWANIA ZAWODU. Za to masz kolejny fajny punkt do wpisanie w CV.

Kończąc dwuletnią szkołę policealną zdajesz EGZAMIN ZAWODOWY i dostajesz dyplom technika usług kosmetycznych (bo cały czas używam kosmetyczki jako przykładu). Szkoła ma program nauczania zatwierdzony przez Ministerstwo, egzamin jest egzaminem państwowym i daje Ci prawo do pracy w zawodzie (możesz się zatrudnić w zakładzie kosmetycznym, założyć własny itd), więc oczywista, że papierek jest o wiele bardziej wartościowy.

Dodatkowo (oczywiście nie we wszystkich szkołach i nie na wszystkich kierunkach, ale jednak możliwość taka jest) istnieje taka opcja, że po zakończeniu nauki w DWULETNIEJ szkole policealnej i ZDANIU egzaminu zawodowego, możesz składać dokumenty NA TRZECI ROK STUDIÓW, czyli - patrząc od strony technicznej - po roku studiów zdajesz licencjat.

Oczywiście szkoły policealne mogą być państwowe, prywatne itd, ale najważniejsze, żeby opierały się o podstawę programową zatwierdzoną przez Ministerstwo.
Patrząc po swoich znajomych widzę, że coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób zdobywania wykształcenia (oczywiście ze 'wskoczeniem' po policealnej na 3 rok studiów), niż zaczynanie od samych studiów... Na pewno jest to tańsze rozwiązanie (ponieważ szkoły policealne najczęściej są zaoczne i bardzo często darmowe), no i na pewno mniej stresujące, zwłaszcza gdy nadchodzi sesja ;) no i nie wiem, jak w innych - ale w mojej szkole jest dość luźne podejście do studentów, nie ma odwiecznego 'profesor - twój pan i władca', można pogadać i ogólnie jest bardzo sympatyczna atmosfera.

Patka, jeśli byłabyś zainteresowana (o ile oczywiście nie masz już jakiejś wybranej) to mogę Ci na PW podesłać namiary na moją szkołę (mają oddział w Katowicach), bo naprawdę są sprawdzeni i godni polecenia :)

uff, powinni mi za reklamę zapłacić
napisał/a: albatrosss(ona) 2010-01-26 08:11
Ludzie mówią , że szkoła policealna tylko dla papierka , może to zależy jak kto do tego podchodzi . W sumie za dużo nauki nie ma , większość to albo słuchanie albo notowanie . Tylko na początku semestru miałam zajęcia od 8 do 18 . Pod koniec semestru trochę się trzeba pouczyć , bo są egzaminy . Jeżeli szkoła jest za darmo to warto iść :)
napisał/a: ~gość 2010-01-26 10:07
Patka, ja też uważam, że warto skorzystać z takiej formy nauczania. Sama o tym myślę, jeżeli mi się noga powinie. Powinnaś spróbować.
napisał/a: komarzanka 2010-02-23 12:09
Ja skonczylam dwuletnia policealna Cosinus na kierunku informatyka. Moze specem od komputerow nie jestem, ale z pewnoscia mam po tej szkole jakas wiedze. A gdybym chciala ksztalcic sie dalej w tej dziedzinie to z pewnoscia podstawy by byly. Tam jest tak, ze mozesz sie czegos nauczyc jak chcesz, a mozesz tylko chodzic na egzaminy i miec papierek, bo zdac jest stosunkowo latwo.
napisał/a: ~gość 2010-02-23 15:59
ja też skończyłam policealną dwuletnią, jestem zadowolona i polecam gorąco taki sposób zdobywania zawodu ;)
napisał/a: albatrosss(ona) 2010-03-01 14:21
Agusiek, a jAki kierunek skończyłas?
napisał/a: ~gość 2010-03-02 08:22
kosmetykę;)
napisał/a: zuzaz89 2010-03-10 13:37
szkolę [Mod: reklama usunięta] polecam, co semestr chce się zapisać ale wiecznie coś nie wychodzi, są ciekawe kierunki
napisał/a: niania2 2010-04-07 21:03
Witam !:)
Mam takie pytanie.Zdaję w tym roku maturę.Pózniej wybieram się do szkoły policealnej. I tu rodzi się problem...Bo niewiem jaką mam wybrać.Bardzo chciałabym iść na technik farmaceutyczny. Szukam szkół w okolicach Katowic.Zajrzałam już do Awangardy oraz Medan.
Może wiecie coś więcej o tych szkołach z własnego doświadczenia czy też słyszeliście?
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz...czy po takiej szkole chodz mi tu o szkołe policealna istnieje szansa na znalezienie stałej pracy ?

Pozdrawiam :)
napisał/a: ibrunette 2010-04-08 18:54
niania, moja koleżanka ukończyła taką szkołę na kierunku właśnie technika farmacji i obecnie pracuje w aptece. Co prawda nie w Katowicach a w mniejszym mieście. Więc skoro w mniejszym mieście znalazła pracę to i w Katowicach się pewnie znajdzie
napisał/a: malina5701 2010-05-20 08:42
Witam

Ja się wybieram od września również do szkoły policealnej.
Już mniej więcej się zdecydowałam i na kierunek i na uczelnie.
Na pewno finanse i rachunkowość, a szkoła to złożę chyba papiery do [Mod: reklama usunięta]

Są już jakiś czas na rynku, organizują kursy zawodowe więc nie jest to żadna firm krzak, która się zawinie z kasą.
Widziałam już formularz i w razie czego jakby po pierwszym semestrze mój grupa z kierunku się zmniejszy to mogę się przenieść lub przeczekać semstr.
Wydaje mi się, że jest to w porządku i jasno opisane. Zawsze trzeba brać taką ewentualność pod uwagę, że grupa się może wykruszyć. Nio życie.

A jeśli chodzi o papierek, to zawsze trzeba podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i nie ważne czy to na kursach zawodowych, czy szkołach policealnych, szkoleniach.
Przy najmniej ja wychodzę z takiego założenia.