Jak założyć własną firmę?

napisał/a: Itzal 2012-02-02 09:21
Jeśli jest taki temat, to z góry przepraszam. Jeśli nie ma, prosiłabym o wypowiedzi osób, które zakładały własną firmę.
Chciałabym założyć jednoosobową firmę, gdzie ja byłabym szefem i pracownikiem. POmysł jest, biznesplan sprawdzony,fundusze są, towar też, tylko nie wiem, jak się za to wziąć. Co najpierw? Wiem, ze mój NIP w takim przypadku byłby NIPem firmy, czy to skróci czas latania po urzędach? Jak długo się czeka na REGON? Czy można złożyc wniosek przez internet? Jak wygląda sprawa z ZUSem? POnoć, jeśli jest to moja pierwsza firma, mogę płacić mniej niż 850 zł, mogę skorzystać z opcji ulgowej 360 zł przez dwa lata, ale nie wiem, czy to obowiązuje?Jak mam składać wniosek? Jak się rozliczać? Są jakieś 3 sposoby- vatowiec czy płatnik vatu, czy jakoś tak, cos drugiego, co mi z głowy wyleciało, i książka przychodów-rozchodów - skąd mam wiedzieć, co będzie dla mnie lepsze? Od której strony to ugryźć? Dam radę załatwić wszystko w 5 dni?
napisał/a: ~gość 2012-02-02 09:48
Firmę rejestrujesz w urzędzie miasta (gminy) właściwym ze względu na siedzibę firmy, ale to pewnie wiesz. Składasz wniosek CEIDG, któy jest wysyłany do ZUS-u, skarbówki i Urzędu Statystycznego. Ja wpis do EDG dostałam od ręki, natomiast nie wiem, czy jest to w standardzie ;)
Na REGON czekałam ok. 2 tygodni, w W-wie czeka się podobno nawet m-c.
Poza dokumentami wysyłanymi z urzędu gminy musisz pofatygować się do ZUS-u i skarbówki (można też załatwić to listownie).

W ZUS-ie rejestrujesz się do ubezpieczeń (nie później, niż 7 dni po rozpoczęciu działalności).
W skarbówce wybierasz formę opodatkowania, jak będziesz się rozliczać (miesięcznie czy kwartalnie) i jeśli chcesz wystawiać faktury, to rejestrujesz się jako podatnik VAT czynny. Na to też jest jakiś określony czas, nie pamiętam w tej chwili jaki.
Co do ZUS-u, to przysługują Ci preferencyjne składki. W tej chwili jest to ponad 400 zł (pełna składka już chyba przekroczyła 1000 zł). Jeśli pracujesz na umowę o pracę i masz przynajmniej wynagrodzenie minimalne, to od działalności płacisz tylko składkę zdrowotną.

Na stronie ZUS-u znajdziesz poradniki z instrukcjami wypełniania formularzy.
Co do sposobu rozliczania ze skarbówką, musisz przekalkulować co Ci się najbardziej opłaca. Czy chcesz być vatowcem, czy będziesz miała koszty, które będziesz mogła odliczyć od podstawy opodatkowania itp. itd.
napisał/a: Itzal 2012-02-02 10:02
Odnośnie jeszcze tego rozliczania się z US- miesięcznie czy kwartalnie, ja muszę być do złożenia rozliczenia osobiście, czy można to jakoś pocztą, internetem?

Odnośnie ZUSu, w Polsce nie pracuję nigdzie, więc teoretycznie ta moja firma byłaby jedynym źródłem utrzymania. Dlatego nie wiem, czy załapałbym się na te preferencyjne niższe stawki
napisał/a: ~gość 2012-02-02 10:15
Itzal napisal(a):Odnośnie jeszcze tego rozliczania się z US- miesięcznie czy kwartalnie, ja muszę być do złożenia rozliczenia osobiście, czy można to jakoś pocztą, internetem?

Rozliczając podatek dochodowy - robisz tylko przelew + wysyłasz coroczny PIT.
Podatek VAT - wysyłasz deklarację + przelew.

Itzal napisal(a):Odnośnie ZUSu, w Polsce nie pracuję nigdzie, więc teoretycznie ta moja firma byłaby jedynym źródłem utrzymania. Dlatego nie wiem, czy załapałbym się na te preferencyjne niższe stawki

Tak, załapiesz się.
Składka zdrowotna - 254,55 zł
Składki społeczne (w tym dobrowolna chorobowa) - 142,39 zł
napisał/a: repcak1 2012-02-02 12:42
Itzal napisal(a):Są jakieś 3 sposoby- vatowiec czy płatnik vatu, czy jakoś tak, cos drugiego, co mi z głowy wyleciało, i książka przychodów-rozchodów - skąd mam wiedzieć, co będzie dla mnie lepsze? Od której strony to ugryźć? Dam radę załatwić wszystko w 5 dni?

Wypełniając w urzędzie CEIDG musisz podać numery PKD działalności - czyli numery odnoszace się do konkretnego typu działalności, którą chcesz wykonywać. Jeżeli chodzi o sposób rozliczania się (zasady ogólne, ryczałt, karta podatkowa) oraz to czy muisisz czy nie musisz być VATowcem, to najlepisj poradzić się jakiejś księgowaje albo doradcy podatkowego, który po tych PKD zorientuje się, jakie rozwiazanie jest dla Ciebie możliwe i które z tych możliwych jest najlepsze.
napisał/a: juka2 2012-02-03 12:11
Miśka27 napisal(a):Ja wpis do EDG dostałam od ręki, natomiast nie wiem, czy jest to w standardzie ;)
Na REGON czekałam ok. 2 tygodni, w W-wie czeka się podobno nawet m-c.
aktualnie nie dostaje się już ani wpisu do EDG ani nie czeka się pocztą na REGON; obecnie na stronie firma.gov.pl można wydrukować po założeniu firmy kartkę która jest potwierdzeniem założenia firmy; decyzja o nadaniu numeru REGON nie jest w tej sytuacji do niczego potrzebna, ponieważ wszystko "załatwia" ta jedna kartka; można jednak się wybrać do urzędu statystycznego i poprosić o decyzję nadania numeru REGON - dostaje się to od ręki

wejdź sobie najlepiej na strone firma.gov.pl i poczytaj instrukcje - tam jest teraz wszystko napisane, bo trochę się w tamtym roku zmieniło
napisał/a: mozilla1 2012-02-03 15:43
juka napisal(a):wejdź sobie najlepiej na strone firma.gov.pl i poczytaj instrukcje - tam jest teraz wszystko napisane, bo trochę się w tamtym roku zmieniło

Tak chyba najlepiej..
Bo ja też wszystko załatwiałam na starych zasadach (prawie 3 lata temu- wszystko opisane wyżej) wiec widzę że zmiany spore
napisał/a: Itzal 2012-02-03 21:03
juka, oooo, to, to, o takie coś mi chodziło. Zeby tęże firmę założyć, muszę lecieć do Pl, a nie chce mi się na nie wiadomo ile czasu, dlatego wolałabym większość spraw załatwić zdalnie.
napisał/a: juka2 2012-02-03 23:23
Itzal napisal(a):Zeby tęże firmę założyć, muszę lecieć do Pl, a nie chce mi się na nie wiadomo ile czasu, dlatego wolałabym większość spraw załatwić zdalnie.
nie musisz lecieć do Polski, bo teraz można złożyć wniosek przez internet a podpis poświadczyć notarialnie (tylko nie wiem jak jest w przypadku poświadczenia od notariusza spoza Pl - czy nie trzeba tego pisma jakoś dodatkowo tłumaczyć) - myślę że jakbyś zadzwoniła to Ci powiedzą co w takim przypadku zrobić

mozilla napisal(a):Bo ja też wszystko załatwiałam na starych zasadach (prawie 3 lata temu- wszystko opisane wyżej) wiec widzę że zmiany spore

sporo się zmieniło :) mąż też załatwiał wszystko na starych zasadach prawie 3 lata temu właśnie, więc przy mnie zdziwiłam się, że wszystko jest inaczej przede wszystkim plusem jest to, że nie trzeba czekać pocztą na dokumenty i nie trzeba chodzić 2 razy do ZUS-u ani do US oni sami wysyłają dokumenty więc jest to spore ułatwienie

pamiętam, że numer REGON miałam nadany już 2 dni po złożeniu wniosku o założenie firmy więc również szybko
napisał/a: YourDreams 2012-02-03 23:26
juka napisal(a):pamiętam, że numer REGON miałam nadany już 2 dni po złożeniu wniosku o założenie firmy więc również szybko


ja też i to przyszło meilem a wystarczy złożyć wniosek w ceidg
napisał/a: Itzal 2012-02-04 00:06
juka, no właśnie, rozkminiam ten internet, i nie do końca kojarzę, jak z tym podpisem. Bo jeśli notarialnie potwierdzony, to tylko przez notariusza-nie-Polaka, innych nie mam na podorędziu.

YourDreams, znaczy, ze o regon tez przez neta i dostajesz na meila? Tak łopatologicznie?
Kurcze, zebym wiedziała, ze się wyrobię w 2 dni ze wszystkim, to mogłabym lecieć i załatwiac, ale tak, to wolałabym mieć coś juz nagrane, a leciec załtwić tylko ZUS i US
napisał/a: juka2 2012-02-04 09:56
Itzal napisal(a):znaczy, ze o regon tez przez neta i dostajesz na meila? Tak łopatologicznie?

o regon nic nie składasz - składasz wniosek w urzędzie miasta i oni sami wysyłają Twoje dane do urzędu statystycznego jedyne co dostajesz to jedną kartkę w formacie pdf (do pobrania na stronie firma.gov.pl pod linkiem "wyszukiwarka przedsiębiorców" - tam wpisuje się pesel albo nip i jeśli firma jest już "aktywna" to można wydrukować to potwierdzenie)

YourDreams, chodziło chyba o to, że numer REGON przyszedł mailem (faktycznie jak wniosek zostanie już przyjęty i numer zostanie nadany, to na maila przychodzi informacja o tym)