pierwsza wizyta u ginekologa w jakim wieku? Proszę o poradę

napisał/a: nieobecna2 2008-09-08 16:18
Witam
Jestem tu nowa. Mam pewien problem o którym trudno mi rozmawiać, więc odważyłam się napisać o nim tylko na forum.
Otóż mam już 26 lat i nigdy jeszcze ni byłam u ginekologa. Od wielu lat choruję na zespół lękowo depresyjny i biorę antydepresanty. O wizycie u ginekologa myślałam już wile razy, ale mój lęk przed pójściem do niego był tak silny, że nie umiałam się przemóc. Teraz nagle ocknełam się i uświadomiłam sobie, że mam tyle już lat i ani razu się jeszcze nie przebadałam... Mam wielkie obawy przed tą wizytą już nie tylko ze względu na moje osobiste lęki ale także z tego powodu, że co on sobie o mnie pomyśli, ze dopiero teraz idę pierwszy raz...
Pretekstem do pójścia są tabletki antykoncepcyjne. I tu nasuwa się kolejny p;roblem. Czy ktoś z was wie, czy można łączyć antydepresanty z tabletkami antykoncepcyjnymi? Czy jedno nie osłabia działania drugiego? Biorę dokładnie amitryptylinę i depakine chrono.
Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi
Pozdrawiam
napisał/a: nie_zapominajka 2008-09-08 16:57
to bardzo dobrze, że zdecydowałaś się na wizyte u lekarza. nie powinnaś się martwić o to co on sobie pomyśli, znam wiele dziewczyn które pierwszy raz wybrały się do ginekologa bo zawszły w ciąże. nie wiem jak to jest z antydepresantami i antykoncepcją ale jak już się wybierzesz do lekarza on Ci wszystko powie. Mója pani ginekolog jest jak psychoterapeuta mówie jej wszystko;)
napisał/a: dżusi 2008-09-08 16:59
nie mam pojęcia czy te leki można lączyć, powinnaś o to spytać lekarza. Myśle ze powinnas sie udac do ginekologa, ja mam dopiero 17 lat i uwazam ze juz powinnam sie w tym wieku wybrac do takiego lekarza. Idź do niego i powiedz spokojnie ze twoja pierwsza wizyta, ze chciałąbys sie przebadac i ze masz zapytanie nie musisz mu sie tlumaczyc, jesli Cie spyta dlaczego tak pozno to powiedz ze"tak jakos wyszlo" pozdrawiam
napisał/a: ~gość 2008-09-08 17:03
nieobecna napisal(a):Otóż mam już 26 lat i nigdy jeszcze ni byłam u ginekologa

nieobecna napisal(a):.. Mam wielkie obawy przed tą wizytą już nie tylko ze względu na moje osobiste lęki ale także z tego powodu, że co on sobie o mnie pomyśli, ze dopiero teraz idę pierwszy raz...

lekarz nic sobie takiego nie pomyśli, on codziennie bada wiele kobiet i na pewno często przychodzą kobiety w Twoim wieku lub starsze z pierwszą wizytą

nieobecna napisal(a):Czy ktoś z was wie, czy można łączyć antydepresanty z tabletkami antykoncepcyjnymi? Czy jedno nie osłabia działania drugiego? Biorę dokładnie amitryptylinę i depakine chrono.


szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Może plastry byłyby lepsze bo hormony nie są podawane doustnie, omijają żołądek (o ile to ma tu znaczenie).
Najlepiej zapytać się lekarza :)
napisał/a: ~gość 2008-09-08 17:03
też nim poszłam pierwszy raz do ginekologa miałam obawy co on sobie pomyśli "idzie pierwszy raz w wieku 21 lat i od razu po tabletki antykoncepcyjne phiii" ale potem uświadomiłam sobie, że przecież ten człowiek niejedno widział, przychodziły do niego na pierwsze wizyty i starsze babki (również od Ciebie). Byłam z koleżanką, ona wchodziła pierwsza, w poczekalni czekając na swoją kolej bałam się nieziemsko (chyba nie skłamie jak powiem, że bardziej niż przed egzaminem ustnym z fizyki, która nie była moim konikiem), w gabinecie pan spytał czy się boję, ja powiedziałam, że owszem, a on na to, że wychodząc będę się śmiać. I co najlepsze miał rację! Było bardzo fajnie, miła atmosfera, odpowiedział na wszystkie pytania, był delikatny, wytłumaczył mi wszystko z tabltkami, nie patrzył krzywo, że tylko w interesie przyszłam, a wcześniej w młodszym wieku to nie łaska :) nie bój się naprawdę :) a co do łączenia antykoncepcji z antydepresantami to tak jak nie_zapominajka napisała ginekolog wszystko wyjaśni :) jak masz więcej pytań, to najlepiej spisz je na kartce, bo ja paru rzeczy zapomniałam :P
napisał/a: jente8 2008-09-08 17:07
nieobecna, nic się nie bój, ja też poszłam do ginekologa pierwszy raz bardzo późno (22 lata) i też od razu po tabletki... Wcześniej nie poszłam, bo się najzwyczajniej bałam. A nie ma czego :) Grunt to trafić na fajnego lekarza, warto wypytać o opinie koleżanek, może kogoś Ci polecą.
Co do łączenia leków - zapytaj lekarza.
napisał/a: 100krootka 2008-09-08 17:10
Nie taki wilk straszny jak go malują I lepiej późno niż wcale, chociaż na prawdę, jak już wyzej wspomniano starsze znacznie starsze kobiety przychodzą po raz 1... Co do leków, miałam egzamin z farmakologii w tym roku ;p ale nie chcę źle radzić, moze przeczytaj ulotkę tych leków, które bierzesz? I koniecznie powiedz ginekologowi o tym, jakich środków zażywasz, bo moze być tak, ze jakieś leki odziaływują ze sobą, ale inne już nie. Zalezy od składu.
Powodzenia
napisał/a: ~gość 2008-09-09 10:01
Necia napisal(a):to wychodzi na to, że ja jestem jakaś nienormalna, ja miałąm 16 lat jak poszłam pierwszy raz, o tak z ciekawości
No faktycznie
Ja tez bylam jak mialam 16lat pierwszy raz-powiem tak nie bylo zle,ale nic przyje mnego
napisał/a: zuzaz89 2008-09-29 23:22
ja pierwszy raz byłam w wieku 17 lat też praktycznie tak na obserwacji, nic strasznego, normalny lekarz, ale trema często jest za pierwszym razem po minucie przechodzi
napisał/a: H2O 2008-09-30 07:37
Necia napisal(a):to wychodzi na to, że ja jestem jakaś nienormalna, ja miałąm 16 lat jak poszłam pierwszy raz
Ja podobnie,miedzy 16 a 17 rokiem zycia.



nieobecna
ula_jente napisal(a):Grunt to trafić na fajnego lekarza, warto wypytać o opinie koleżanek, może kogoś Ci polecą.
Dokladnie!!! Nie boj sie Powodzenia
napisał/a: basia1125 2008-09-30 19:26
Necia napisal(a):to wychodzi na to, że ja jestem jakaś nienormalna, ja miałąm 16 lat jak poszłam pierwszy raz,

Nie jesteś....
Ja też mialam 16 lt jak pierwszy raz poszlam do ginekologa.
Pomyślalam, że powinnam, bo 16 lat, to już taka prawie dojrzala jestem...
PS.

Hehe, Necia, ja też już mialamnapisać, że chyba jakaś dziwna jestem, bo bylam wcześnie
napisał/a: ~gość 2008-10-01 09:12
Necia napisal(a): wychodzi na to, że ja jestem jakaś nienormalna, ja miałąm 16 lat jak poszłam pierwszy raz,
ja poszlam tylko 2 lata pozniej tez od razu po tabletki, stres obawy sa chyba zawsze i u kazdego, bo to dosc krepujace, ale to tylko lekarz wiec nie ma co sie obawiac.
nieobecna napisal(a): Czy jedno nie osłabia działania drugiego? Biorę dokładnie amitryptylinę i depakine chrono.
te leki ktore wymienilas niestety oslabiaja dzialanie tabletek antykoncepcyjnych