Nalesniki

napisał/a: asiatar 2009-02-01 15:21
Oj, nie, nie mozecie tego pisac, teraz musze pojsc do kuchni i zorbic sobie nalesniki... uwielbiam takie z serkiem i musi byc truskawka, tylko gdzie ja teraz truskawke znajde...
napisał/a: H2O 2009-02-01 20:27
Dzisiaj na deser mialm nalesniki z Nutella robione pzrez Tesciowa... oczywiscie pzryjechaly z nami do domku ...yyyy... Nutella nieststy tez
napisał/a: zjem_ci_szalik 2009-05-05 11:23
Naleśniki jadł już każdy z nas (tak myślę) a powiedzcie mi – jakie naleśniki jadacie/robicie? Ze szpinakiem już mi się znudziły ;)
napisał/a: atrapa 2009-05-05 11:31
ze szpinakiem są super :)
A tradycyjne, na słodko? Można je urozmaicić jakimiś sokami, syropami - takie nigdy mi się chyba nie znudzą ;)
napisał/a: Iria 2009-05-05 13:16
jest już temat o naleśnikach w "Desery i inne słodkości".
napisał/a: zjem_ci_szalik 2009-05-05 14:02
Przepraszam. Nie zauważyłam < kaja się >
napisał/a: dement 2009-05-07 14:47
Nigdy nie jadlam nalesnikow z syropami, tylko z dzemem i bialym serem :). A tu widze wachlarz sposobow... ;)
napisał/a: atrapa 2009-05-07 18:38
pannaswieczka napisal(a):Nigdy nie jadlam nalesnikow z syropami, tylko z dzemem i bialym serem :). A tu widze wachlarz sposobow... ;)

Nigdy nie jadłaś naleśników z syropem owocowym, albo klonowym?
napisał/a: dement 2009-05-07 20:24
Nigdy. Nawet bym na to nie wpadła
napisał/a: atrapa 2009-05-07 23:46
Ale amerykańskich filmów też nie oglądałaś? Przepraszam za dociekliwość, ale mnie to serio dziwi ;)
napisał/a: dement 2009-05-08 10:42
Wiesz, taka ze mnie kucharka, jak z koziej d.pki trabka. I lubie "te potrawy, co ja je juz znam". Nie mam za grosz inwencji tworczej w kwestii przyrzadzania czegokolwiek na talerz. Najchetniej jadlabym to, co nie wymaga przygotowania...
napisał/a: gosiawie 2009-07-17 10:32
NALEŚNIKI Z SOSEM TRUSKAWKOWYM

budyń o smaku bananowym
szklanka mleka
1/2 szklani mąki
2 jajka
łyżka maku
sól
olej do smażenia

Na farsz:
20 dag twarogu
100 ml słodkiej śmietanki
2 łyżki cukru

Na sos truskawkowy:
50 dag truskawek
2 łyżki cukru pudru

Ser zmiksować ze śmietanką i cukrem. Truskawki umyć, obrać z szypułek. Kilka odłożyć do dekoracji, resztę zmiksować z cukrem pudrem, następnie przetrzeć przez sito.
Przygotować ciasto naleśnikowe. Zmiksować mleko, proszek budyniowy, mąkę, jajka i szczyptę soli. Dodać mak, wymieszać. Na patelni rozgrzać olej, smażyć naleśniki z obu stron na złocisto.
Gotowe naleśniki posmarować farszem serowym, złożyć w trójkąty. Włożyć do wysmarowanego masłem naczynia do zapiekania i wstawić na 10-15 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Naleśniki przełożyć na talerz, polać sosem truskawkowym i udekorować owocami.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

NALEŚNIKI Z SYROPEM POMARAŃCZOWYM


szklanka soku pomarańczowego z miąższem
pomarańcza
1/2 szklanki cukru

Na ciasto:
szklanka mąki
szklanka mleka
2 jajka
sól
gałka muszkatołowa
olej do smażenia

Pomarańczę sparzyć, osuszyć, otrzeć skórkę. Do małego garnka wlać sok pomarańczowy, doprowadzić do wrzenia. Powoli wsypać cukier i skórkę otartą z pomarańczy. Gotować ok. 20 minut, aż cukier się rozpuści, a syrop zgęstnieje (można to sprawdzić, wlewając parę kropel na talerz).
Przygotować ciasto naleśnikowe. Zmiksować mleko, mąkę, jajka, po szczypcie soli i gałki muszkatołowej. Jeżeli trzeba, dolać wody - ciasto ma mieć konsystencję śmietany. Odstawić na 20-30 minut (naleśniki będą bardziej puszyste). Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju. Zamieszać ciasto i smażyć naleśniki z obu stron na rumiano.
Naleśniki złożyć w trójkąty i obficie polać syropem. Ozdobić plasterkami pomarańczy i podawać.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

NALEŚNIKI Z NADZIENIEM KARMELOWO-GRUSZKOWYM

łyżka budyniu o smaku toffi
4 gruszki
4 łyżki cukru
sok z 1/2 cytryny
cynamon
5 dag orzechów włoskich

Na ciasto:
szklanka mąki
szklanka mleka
2 jajka
sól
olej do smażenia

Gruszki umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. W rondlu o grubym dnie przygotować karmel. Wsypać cukier i podgrzewać, aż zbrązowieje. Nie mieszać, tylko zataczać rondlem koła. Zestawić karmel z ognia, dolać 1/2 szklanki wody i sok z cytryny. Wrzucić gruszki, zamieszać i gotować, aż będą miękkie.
Wymieszać proszek budyniowy z 2-3 łyżkami zimnej wody i wlać do karmelu, mieszając. Gotować do momentu, aż masa będzie gęsta.
Przygotować ciasto naleśnikowe. Zmiksować mleko, mąkę, jajka i szczyptę soli. Jeśli trzeba, dolać wody - ciasto ma mieć konsystencję śmietany. Odstawić na 20-30 minut (będą bardziej puszyste). Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju. Zamieszać ciasto i smażyć naleśniki z obu stron na rumiano.
Orzechy posiekać, uprażyć na suchej patelni. Gotowe naleśniki napełnić farszem, zwinąć w ruloniki, posypać cynamonem i orzechami.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

NALEŚNIKI Z BUDYNIEM I WINOGRONAMI

25 dag winogron
budyń o smaku waniliowym z cukrem
500 ml mleka
100 ml śmietany 30%
łyżka cukru

Na ciasto:
6 jajek
1/3 szklanki cukru
1 i 1/2 szklanki śmietany 12%
25 dag mąki
sól
olej do smażenia

Budyń ugotować wg przepisu na opakowaniu, ostudzić. Śmietanę wymieszać z cukrem, ubić i połączyć z budyniem.
Przygotować naleśniki. Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem na puszysty kogel-mogel. Dodać śmietanę i mąkę, dokładnie wymieszać. Do białek dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę. Dodać do ciasta, delikatnie wymieszać. Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju i smażyć naleśniki z obu stron na rumiano.
Winogrona umyć, osuszyć, przekroić na połówki i usunąć pestki. Na naleśniki nakładać porcję budyniu oraz winogrona, składać w trójkąty. Podawać zaraz po przygotowaniu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

NALEŚNIKI Z OWOCAMI I CZEKOLADĄ

puszka brzoskwiń w syropie
mała puszka ananasa
kwasek cytrynowy
3-4 łyżki cukru
polewa czekoladowa

Na ciasto:
szklanka mąki
szklanka mleka
2 jajka
sól
olej do smażenia

Ananasy osączyć, jeden plaster odłożyć, resztę pokroić w kostkę. Brzoskwinie wyjąć z puszki, syrop wlać do rondelka. Plaster ananasa i dwie połówki brzoskwiń zmiksować, resztę pokroić w kostkę. Pokrojone i zmiksowane owoce dodać do syropu, wsypać cukier, doprawić kwaskiem cytrynowym i doprowadzić do wrzenia. Polewę czekoladową rozpuścić w kąpieli wodnej.
Przygotować ciasto naleśnikowe. Zmiksować mleko, mąkę, jajka i szczyptę soli. Jeżeli trzeba, dolać wody - ciasto ma mieć konsystencję śmietany. Odstawić na 20-30 minut (będą bardziej puszyste). Na patelni rozgrzać niewielką ilość oleju. Zamieszać ciasto i smażyć naleśniki z obu stron na rumiano.
Owoce osączone z sosu nakładać na naleśniki, zwijać w ruloniki. Ułożyć na talerzu, polać sosem owocowym i polewą czekoladową.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

AMERYKAŃSKIE NALEŚNIKI Z SYROPEM KLONOWYM

12,5 dag mąki
płaska łyżka proszku do pieczenia
jajko
200 ml mleka
4 łyżki masła
sól
20 dag truskawek

Na sos:
1/2 szklanki syropu klonowego
5 dag masła

Mąkę przesiać. Roztopić 2 łyżki masła, przestudzić. Jajko ubić, dodać mąkę, proszek do pieczenia, szczyptę soli, mleko oraz roztopione masło i miksować, aż ciasto stanie się gładkie.
Rozgrzać patelnię, posmarować masłem. Nakładać ciasto łyżką, formując płaskie 8-10-centymetrowe placuszki. Gdy naleśniki podrosną, a na powierzchni utworzą się bąbelki, przewrócić na drugą stronę.
Truskawki umyć, oderwać szypułki, przekroić na połówki. W rondelku podgrzać masło oraz syrop klonowy, wymieszać.
Gotowe naleśniki składać w stosiki, ozdobić truskawkami i polać ciepłym sosem.