Placki serowe Nigelli :-)

napisał/a: Belay 2007-05-22 09:00
Kolejny przepis, który zapamiętałam po programie Nigelli. Chyba nie mogę Jej oglądać bo nabiorę ochoty na gotowanie wszystkich dań, które prezentuje i zamiast schudnąć, przytyję.

Nim przejdziemy do przygotowywania placków, musimy zmacerować truskawki, żeby powstał sos.

* 250 g truskawek
* ½ łyżeczki octu balsamicznego
* 1 łyżeczka cukru

Truskawki trzeba zmacerować, powinno się to udać w trakcie robienia placuszków, ale wszystko zależy od ich wielkości. Pokroić truskawki na ćwiartki lub ósemki, polać octem balsamicznym, posypać cukrem - ilość cukru zależy od tego jak słodkie są truskawki). Całość wymieszać w misce tak, żeby truskawki dobrze się namoczyły w occie. Odstawiamy sos truskawkowy i przechodzimy do robienia placków serowych.

* 3 jajka
* 3 łyżki stołowe cukru
* 225 g serka wiejskiego
* 50 g uniwersalnej mąki
* 1 łyżka stołowa najlepszego ekstraktu z wanilii

Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka dokładnie mieszamy z cukrem, dodajemy serek wiejski, mąkę oraz wanilię. Białka roztrzepujemy w drugiej misce tak, żeby powstała delikatna pianka (nie trzeba ubijać białek na sztywno). Następnie dodajemy białka do masy żółtkowo serowej i delikatnie mieszamy.

Na rozgrzaną patelnię nakładamy łyżką masę formując placuszki dowolnej wielkości. W ciągu minuty na obrzeżach placuszków pojawią się pęcherzyki, nasze placki są już prawie gotowe. Wystarczy je wtedy przerzucić na chwilkę na drugą stronę i można zajadać się serniczkiem w plackach

Gdy placki będą gotowe, mieszamy truskawki by jeszcze raz zatopiły się w rubinowym syropie, który powstał w miseczce, po czym nakładamy je na ciepłe placuszki.

Robiłam je już dwukrotnie i za każdym razem wyszły pyszne. Szybkie, proste i doskonałe na śniadanie :)
napisał/a: Kaira86 2007-05-22 10:09
Hmm nie widzialam tego odcinka ale przepis wydaje się smaczny...Belay, już robiłaś te placki??
kurcze tylko nie mam takiego octu balsamicznego...drogi jest??
A w ogóle to truskawki u nas wyglądają jak przesuszone poziomki...straszny nieurodzaj
napisał/a: Belay 2007-05-22 13:57
Robiłam w dwie soboty z rzędu - tak mi zasmakowały. Tyle, że pierwszym razem zafundowałam do placków koktajl owocowy - gdyż nie udało mi się zdobyć świeżych truskawek, a drugim razem jadłam je całkiem na "sucho", a i tak były pyszne.

Ocet balsamiczny widziałam w sklepach, ma ciemny kolor - cena waha się w zależności od firmy i pojemności od 6 - 15 zł - przynajmniej u nas :)
napisał/a: candy2 2007-09-15 09:02
mówicie że dobre ;) to spróbuje :D
napisał/a: koza2 2008-02-09 13:53
si, daja rade. serek wiejski mozna tez zastapic zwyklym twarozkiem.
napisał/a: jente8 2010-09-13 18:22
koza napisal(a):serek wiejski mozna tez zastapic zwyklym twarozkiem.

Ja tak właśnie robiłam, ze zwykłym twarogiem (nie znoszę serka wiejskiego ;) ). Z braku ekstraktu waniliowego zastąpiłam część cukru cukrem waniliowym. Pychota!!! Placki wprost rozpływają się w ustach :)
napisał/a: camille 2010-09-14 10:04
właśnie poczułam się jak Nigella ;D ja robię już od dawna takie omleciki, sama wymyśliłam na nie przepis udoskonalając racuszki, najlepsza proporcja wyszła mi właśnie z 3 jaj, a robię na serku fresek naturalnym z biedronki:) własnie dziś jedliśmy taki omlecik na śniadanko, wyszedł super grubiutki, taki na ponad 2 cm, uwielbiam go a mój mąż ciągle męczy mnie zebym go zrobiła!!
napisał/a: ~gość 2010-09-14 10:41
camille w takim razie spróbuję
napisał/a: camille 2010-09-14 10:51
mala_zuchwala napisal(a):camille w takim razie spróbuję
możesz wpaśc na degustację ;)
napisał/a: Karolaaa 2010-09-14 10:53
ja tez sie skusze! ide zaraz dzialac - bedzie drugie sniadanie! :)
napisał/a: crazyheart 2011-02-20 15:06
Brzmi przepysznie Koniecznie muszę je wypróbować w przyszły weekend Szkoda tylko, że teraz truskawki tylko mrożone...