Zapytaj dietetyka!

napisał/a: anka0611 2012-02-17 10:53
Moniś, kurcze to dziwne bo danio ma w swoim składzie syrop a i ja sie spotkałam że te light mają syrop
a już doczytałam śmietankowy light ma cukier ale już np waniliowy light syrop
napisał/a: MonikaDaria 2012-02-17 23:08
To może ja akurat sięgnęłam po śmietankowe bo mam kilka sztuk w lodowce a niewiele się różnią wygladem ;) To beda jadły ten lepszy :)

Zresztą całkowicie nie wyeliminuje się "wszelkiego zła" bo musielibyśmy być królikami co wpierdzielają marchewkę na surowo i zapijają wodą
napisał/a: WeselneZaplecze 2012-03-01 11:09
A jak to jest z suszonymi owocami? Można je jeść czy lepiej unikać?
napisał/a: dietetyk_radzi 2012-03-08 17:13
Moniś, niestety dla nastolatków nie ma idealnych norm. BMI jest tylko dla dorosłych ,a siatki centylowe sprawdzają się najlepiej u maluchów. siatki centylowe mają jednak choć orientacyjnie pokazać rozwój dziecka w porównaniu do rówieśników.
WeselneZaplecze, Suszone owoce zawierają dużo kalorii, ale zawierąją też dużo cennych składników pokarmowych i błonnika. W związku z tym, warto je jadać przynajmniej od czasu do czasu w racjonalnych ilościach. Ważne by się nimi nie zajadać codziennie, ponieważ wtedy mogą doprowadzić do nadwagi.
napisał/a: WeselneZaplecze 2012-03-12 08:58
dietetyk_radzi napisal(a):Suszone owoce zawierają dużo kalorii, ale zawierąją też dużo cennych składników pokarmowych i błonnika.

A które z nich najlepiej jadać? Chodzi mi o owoce z najmniejszą liczbą kalorii.
napisał/a: nattt 2012-04-20 20:58
Mam 22 lata,167 cm i waże 54kilo Mam problem ze swoja wagą chciałabym schudnąc 3-4 kilo ale żadnym sposobem nie moge tego osiagnać. Od dwóch lat próbuje zrzucic pare kilo i nie, najpierw zaczełam ograniczac słodycze ale nie pomogło to na dłu, póżnniej strałam sie jeść około 1200 stosując wsztskie zasady zdrowego żywwienia (ciemny chleb, pełnoziarniste makarony, kasze, brazowy ryż, warzywa owoce, owsianka, nic smażonego) waga jednak nie spadał, aż wkoncu zaczełam jeść naprawde bardzo mało około 800 kcal dziennie co doprowadziło do senność i zmęczenia zamiast spadku wagi. Kiedy doszłam do wnisoku że taka rygorystyczna dieta nie na sensu, i tylko moje samopoczucie sie zmienia na gorsze postanowiłam dużo ćwiczyć. Zaczełam od biegania biegajac około 4 razy w tygodniu po 30 min jedzac tylko zdrowe rzeczy to jednak nie pomogło schudłam może kilogram który później powrócił. Obecnie od prawie 2 miesiecy chodze na siłownie dwa razy w tygodniu (2godziny aerobiku i 2 TBC) i czasem biegam około min dodatkowo, odzywiam sie bardzo zdrowo czasem tylko zdaza mi sie zjęść cos słodkiego ale niestety moja waga tylko wzrosła zamiast zpadnąc, co mam zrobic aby schudnać może Cwiczenia powinny być inne?
Oto przykładowy jadłospis
rano 4-5 łyzek płatków górskich i szklanka mleka 1,5%
2 śniadanie ml kefiru lub jabłko
obiad surówka z buraków kefir ml, czasem kawa bez cukru z mlekiem
podwieczorek jogurt owowcowy
kolacja warzywa na patelnie około gram , pół szklanki płatków owsianych z mlekiem

śniadanie 2 kromki chleba ciemnego z białym serem
2 sniadanie 4 figi lyb garsc daktyli i jabłko
obiad zupa krem z marchwi
podwieczorek jogurt
kolacja sałatka grecka z fetą

Czasem zdaza mi sie wiecej jesc np. po siłowni, czasam mam równiez niepochamowana ochote na słodycze i zjadam wtedy pół czekolady(gorzkiej)

Prosze o pomoc
napisał/a: mnpszmer 2012-04-20 23:05
Moniś napisal(a):Patrze na to i od niedawna kupuję Danio light które mają małą ilość cukru a są przesmaczne :)
i w tym aspartam ktory jest niebezpieczny dla zdrowia.ja tam unikam wszystkiego slodkiego co light, a tym bardziej dziecku bym nie dawala.
napisał/a: dietetyk_radzi 2012-04-22 23:24
nattt, waga, którą teraz masz jest bardzo niska. Jest ona w normie, jednak przy dolnej granicy. Właśnie dlatego organizm zaczął walczyć już ze spadkiem masy ciała i zaczął magazynować zapasy by nie doprowadzić do deficytów w organizmie. Dalsze odchudzanie jest bardzo ryzykowne i właściwie niezbyt mądre. Przy tym wzroście i masie ciała, nie masz otłuszczonego ciała ani nadmiernych kilogramów do zrzucenia. Myślę, że masz problem z postrzeganiem samej siebie i chorobliwie chcesz zrzucić to, czego już nie ma. Radziłabym Ci żywić się zdrowo ale w odpowiedniej dla Ciebie kaloryczności i dalej ćwiczyć dla zdrowia, ale się nie odchudzać. Dalsze odchudzanie może doprowadzić do znacznych zaburzeń hormonalnych, zaniku miesiączki, problemów z utrzymaniem temperatury ciała itd. Lepiej nie ryzykować.

WeselneZaplecze, jeśli chodzi o suszone owoce, to warto spożywać wszystkie, choć w rozsądnych ilościach, bo są one dosyć kaloryczne. Jednak każde z nich działają na coś innego. Np suszone śliwki zapobiegają zaparciom; banany - przez zawartość potasu dobrze wpływają na układ krążenia; żurawina na drogi moczowe itd Nie można się nimi objadać, ale spożywanie rozsądnych ilości wpływa korzystnie na zdrowie.

[ Dodano: 2012-04-22, 23:26 ]
Walentina, nie wszystkie produkty light są szkodliwe, ponieważ nie wszystkie słodziki szkodzą. Nad wieloma nadal prowadzone są badania i rzeczywiście niektóre posiadają pewną listę przeciwwskazań, a niektóre wręcz są zalecane.
napisał/a: mnpszmer 2012-04-23 00:07
dietetyk_radzi napisal(a): Dodano: 2012-04-22, 23:26 ]
Walentina, nie wszystkie produkty light są szkodliwe, ponieważ nie wszystkie słodziki szkodzą. Nad wieloma nadal prowadzone są badania i rzeczywiście niektóre posiadają pewną listę przeciwwskazań, a niektóre wręcz są zalecane.
to skad mam wiedziec ktore sa ok, a ktore nie? pewnie te co maja E951?
napisał/a: dietetyk_radzi 2012-04-23 20:22
Walentina napisal(a):
dietetyk_radzi napisal(a): Dodano: 2012-04-22, 23:26 ]
Walentina, nie wszystkie produkty light są szkodliwe, ponieważ nie wszystkie słodziki szkodzą. Nad wieloma nadal prowadzone są badania i rzeczywiście niektóre posiadają pewną listę przeciwwskazań, a niektóre wręcz są zalecane.
to skad mam wiedziec ktore sa ok, a ktore nie? pewnie te co maja E951?


Zachęcam do czytania literatury medycznej. Jakbyś choć okiem na to rzuciła, to byś wiedziała, ze słodziki dzielą się na naturalne i sztuczne i w większości te naturalne nie są szkodliwe. Np. stevia ogólnie zalecana do słodzenia, jeżeli już ktoś słodzi i ksylitol, który dobrze wpływa na gospodarkę mineralną kości. Nie wszystkie mają działanie rakotwórcze czy jakkolwiek chorobotwórcze.
napisał/a: mnpszmer 2012-04-25 12:01
dietetyk_radzi, aha, dzieki. ja nie slodze wiec sie az tak w to nie wglebialam. Tylko ten aspartam utkwil mi w glowie i czesto jak sprawdzalam produkty light to niestety go mialy stad tez myslalam, ze wszystkie.
napisał/a: nessa_love 2012-05-07 12:22
Witam ! :) Mam takie małe pytanko. Czy ktoś kto już 'stabilizuje' wage może sobie pozwolić na II śniadanka czy przekąski na kisiel, budyń ? czy raczej to odstawić ? Była bym wdzięczna za odpowiedź ! :)