Zapytaj dietetyka!

napisał/a: dietetyk_radzi 2011-09-15 09:45
Jeżeli masz pytanie dotyczące zdrowego odżywiania, stosowanej diety czy skutecznej metody na pozbycie się dodatkowych kilogramów, zadaj je specjaliście. Już teraz, na Forum We-Dwoje.pl, możesz uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Mgr Anastazja Kwiatkowska – Dietetyk, właścicielka poradni dietetycznej VITA-LINE - postara się rozwiązać Wasze problemy.

Mgr Anastazja Kwiatkowska jest absolwentką kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pracę magisterską poświęciła zagadnieniu zwyczajów żywieniowych określonych populacji. Doświadczenie zdobywała w czasie trwania studiów. Członek Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki. Brała udział w Nutrition Day. Uczestniczyła w wielu konferencjach dotyczących otyłości i chorób dietozależnych. Przeprowadzała warsztaty żywieniowe dla dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjalnych.

Poradnia VITA-LINE oferuje indywidualnie dopasowane diety wraz z konsultacjami zarówno przez Internet, jak i w gabinetach w Poznaniu oraz w Pobiedziskach. Oferta skomponowana jest za pomocą atrakcyjnych pakietów.

UWAGA!!!
Dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników forum We-Dwoje Poradnia Dietetyczna VITA-LINE oferuje 10% rabatu na wszystkie pakiety! Aby uzyskać rabat, należy wypełnić formularz żywieniowy wpisując swój adres e-mail taki sam, jak w profilu na forum, a w polu „Skąd Pan/i się dowiedział(a) o VITA-LINE?” wpisać: „We-Dwoje + swój forumowy nick”. Rabat zostanie naliczony po pozytywnej weryfikacji.

[ Dodano: 2011-09-15, 22:36 ]
Zapraszam do zadawania pytań dotyczących diet, zdrowego odżywiania itp :)

chętnie odpowiem :)
napisał/a: Rooda666 2011-09-21 12:06
w imieniu swoim i wszystkich użytkowników chciałam przywitać w naszym gronie panią Anastazję :)

Obecność dietetyk_radzi na naszym forum wynika ze współpracy z portalem we2, co daje użytkownikom forum możliwość uzyskania profesjonalnej i wiarygodnej porady dietetyka :)

Witamy wśród nas :D
napisał/a: KarolciaK 2011-11-02 15:50
dietetyk_radzi, mam pytanie,poniewaz Twoj maz skierowal mnie do Twojego watku a pytanie dotyczy wafli ryzowych.sa dietetyczne? lepiej jesc je zamiast chleba czy nie za bardzo?
napisał/a: dietetyk_radzi 2011-11-02 16:27
KarolciaK, niestety wafle ryżowe to nie produkty dietetyczne. Jest to dmuchany ryż, który podobnie do popcornu ma wysoki indeks glikemiczny. Nie jest to więc produkt sycący. Najczęściej żeby się najeść trzeba zjeść wiele więcej takich wafli niż chleba. Tym samym spożywa się więcej kalorii. Pieczywo jest bardziej sycące, szczególnie ciemne pieczywo. Lepiej więc spożywać normalne pieczywo lub pełnoziarniste pieczywo chrupkie, a wafle jadać okazjonalnie.
napisał/a: KarolciaK 2011-11-02 16:50
dietetyk_radzi,dzieki za odpowiedz no ja nie jem tego bardzo czesto,zazwyczaj i opakowanie starcza mi na jakies 2 tygodnie.problem jest w tym ze mieszkam zagranica i nie ma tu pysznego polskiego pelnoziarnistego chleba.tzn w sumie jest polski ale nie smakuje jak polski wogole rzadko jadam chleb.no ale masz racje bo takie wafle to musze zjesc conajmniej 2 zeby chociaz troszke zapelnic zoladek
w takim razie mniej kaloryczne jest pieczywo typu Wasa?
musze wogole poczytac o tym indekcie glikemicznym bo ostatnio czytalam ale nie dokonczylam,bo wogole mam problem zeby czymkolwiek sie nasycic ostatnio udalo mi sie schudnac ale obawiam sie ze waga wroci
napisał/a: ~gość 2011-11-02 17:11
Witam. Mam pytanie odnośnie mojej obecnej sytuacji.
Mianowicie, w marcu br rozpoczęłam pracę nad sobą, przeszłam na dietę i zaczęłam ćwiczyć. Do lipca waga spadła o około 10 kg, dokładnie niestety nie wiem ile dlatego nie znam mojej dokładnej wagi sprzed walki o siebie. Aktualnie waga wskazuje 70.5 kg. I tak mam od lipca. Owszem zdarzają się wahania +1 - 1 kg, ale nigdy waga nie pokazuje mniej niż 70.5. Chciałabym zejść do około 67kg tylko nie wiem co mam zrobić
2 razy w tygodniu chodzę na zajęcia z aerobiku o dość dużej intensywności. Zajęcia trwają 90 min a nawet i dłużej.

Moje przykładowe menu:
śniadanie (około 30 min po przebudzeniu) 6:30
3 garści płatków pełnoziarnistych z owocami
garść prażonych pestek dyni oraz słonecznika
2 łyżeczki zarodków pszennych
2 łyżeczki ortąb granulowanych
wszystko polane jogurtem naturalnym około 200ml

2-gie śniadanie: (w pracy około 11)
1 pomidor
2 plasterki szynki
1 jajko
2 kromki chleba ryżowego

3 posiłek (w pracy około 14-15)
puszka z tunczyka
mrożona marchewka z groszkiem gotowana na parze
czasem do tego jajko
serek biały

obiad około 17:30
gotowana/ pieczona wątróbka,
Generalnie różnie. Ale staram się jeść albo coś gotowanego bądź pieczonego.
Jeśli już piekę to w piekarniku bądź na patelni ale bez tłuszczu.
Panierki również nie stosuje jeśli chodzi np o kotlety.

Później już w sumie nic nie jem, chyba ze złapie mnie głód (żadko).
Ziemniaków nie jem w ogóle tak samo jak chleba.
Piję około 3 szklanki wody dziennie, 1 szklanka herbaty czerwonej około 3-4 herbaty zielone. Jeśli chodzi o kawę to 1 dziennie z mleczkiem bez cukru.

proszę o doradę.
napisał/a: dietetyk_radzi 2011-11-02 18:46
KarolciaK, pieczywo Wasa jest lepsze niż wafle.Ale mówiąc o pieczywie Wasa mam na myśli pieczywo z pełnego ziarna, nie to pszenne, bo pszenne jest bardzo podobne we właściwościach do krążków. Takie pełnoziarniste pieczywo można spożywać zamiast normalnego chleba, ale nie zwiększając ilości, czyli jak zjada się normalnie 2 kromki zwykłego chleba, to wasy też można zjeść tyle samo. Żeby przypadkiem nie zjadać pół opakowania na raz.

Jeśli chodzi o indeks glikemiczny to sprawa jest dość prosta. Jest to można powiedzieć taki wskaźnik stężenia glukozy we krwi po jedzeniu. Ogólnie chodzi o to, że spożyte przez nas jedzenie jest zamieniane na energię w postaci cukru glukozy, bo w tej właśnie formie jest wykorzystywane w organizmie. W prawidłowej diecie chodzi o to, żeby tej glukozy we krwi był w miare stały poziom stale. Jak glukoza nam spadnie poniżej tego poziomu to czujemy głód. Jak utrzymujemy glukoze na w miarę równym poziomie to nie występują u nas nagłe odczucia głodu, ani też się nie przejadamy itd. Produkty, które spożywamy dostarczają nam właśnie tej glukozy. Produkty te można podzielić na takie które nam szybko podnoszą poziom glukozy ponad poziom( np. kawiorek, białe bułki, lizaki). Więc szybko czujemy się syci, ale taką energię nasz organizm szybko spali i po chwili znów pojawia się uczucie głodu. Są też produkty (np. pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż), które powoli uwalniają z siebie energię i nie powodują skoków glukozy. Przez co stężenie glukozy we krwi jest utrzymywane na w miarę równym poziomie i nie ma u nas nagłych ataków głodu.
Istnieją gotowe tabele produktów i ich indeksów glikemicznych. Dzięki nim można łatwo podzielić produkty, na te które powinniśmy spożywać często i te których powinniśmy unikać.
napisał/a: KarolciaK 2011-11-02 19:11
dietetyk_radzi napisal(a):pieczywo Wasa jest lepsze niż wafle.Ale mówiąc o pieczywie Wasa mam na myśli pieczywo z pełnego ziarna, nie to pszenne, bo pszenne jest bardzo podobne we właściwościach do krążków. Takie pełnoziarniste pieczywo można spożywać zamiast normalnego chleba, ale nie zwiększając ilości, czyli jak zjada się normalnie 2 kromki zwykłego chleba, to wasy też można zjeść tyle samo. Żeby przypadkiem nie zjadać pół opakowania na raz.

hehe,dzieki,nie no zazwyczaj zjadam dwie kromki a lubie to http://www.ekoszyczek.pl/pieczywo/503-wasa-pieczywo-lekkie-7-zboz.html, (to pewnie nie jest to najmniej kaloryczne )
dietetyk_radzi, dzieki za wyjasnienie,lepszego objasnienia nigdzie nie znalazlam.a tabele widzialam,tylko jest jedna sprawa ktora mnie zastanawia.wczoraj gdzies czytalam,jakie produkty powinno sie jesc zeby schudnac i byly tam ananasy i kasza jaglana.a w tabelce widze ze to ma wysoki indeks glikemiczny (nie bardzo wysoki ale tez nie najnizszy) wiec nie rozumiem zawsze myslalam ze ananas sprzyja chudnieciu.no i jeszcze pare rzeczy mnie zdziwilo w tych tabelach

dziekuje
napisał/a: dietetyk_radzi 2011-11-02 21:12
Cleo87, niestety w odchudzaniu normalne jest, że organizm przyzwyczaja się do wprowadzonych zmian. W związku z tym dieta, która wcześniej była ograniczająca i odchudzała, teraz może nie przynosić efektu, bo organizm nauczył się wykorzystywać to, co dostaje, bez nadmiernego spalania. Mimo wszystko nie powinnaś rezygnować z diety i powracać do starych nawyków. Można by się zastanowić nad jej modyfikacją i zwiększeniem wysiłku fizycznego, by przyspieszyć metabolizm.
Jeśli chodzi o podany jadłospis, to trudno ocenić jego poprawność na przykładzie 1 dnia. Na pewno zalecałabym zmianę krążków ryżowych na pełnoziarniste pieczywo. Poza tym wprowadziłabym do diety więcej warzyw bogatych w błonnik.

[ Dodano: 2011-11-02, 22:56 ]
KarolciaK, w diecie odchudzającej można posługiwać się tabelami indeksu glikemicznego, ale nie tylko. Wiele produktów, które mają na pozór wysoki IG zawierają w sobie specyficzne substancje, które sprzyjają odchudzaniu. Ananas pomimo dość wysokiego IG zawiera bromeline, która przyspiesza metabolizm, a więc przyspiesza spalanie. Ale wiadomo, że trzeba go spożywać w umiarkowanych ilościach i tylko świeży, nie z puszki, bo w nadmiarze jest kaloryczny i efekt byłby odwrotny. Kaszę jaglaną także zaleca się w odchudzaniu, ze względu na to, że jest sycąca. Poza tym jest bogata w błonnik i witaminy, które sprzyjają odchudzaniu. Poza tym kasze ze względu na szybkie wywoływanie uczucia sytości zjada się stosunkowo mało.
napisał/a: ~gość 2011-11-04 08:44
dietetyk_radzi, witam mam następujące pytanie: po ciąży w zastraszającym tempie i ilości wypadają mi włosy; wczoraj podczas wizyty w salonie fryzjerskim, moja fryzjerka zaproponowała mi kurację lekko ciepłym mlekiem zmieszanym z niewielką ilością drożdży. I tu właśnie owo pytanie- czy mogę stosować taką kurację podczas karmienia piersią czy są jakieś przeciwwskazania? Z góry dziękuję za odpowiedź!
napisał/a: dietetyk_radzi 2011-11-04 10:45
Dżastuś, mleko jest produktem wskazanym w okresie karmienia piersią. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dziecko jest uczulone na mleko lub białko. Jeśli nie ma objawów alergii to nie ma przeciwwskazań do spożywania mleka. Jeśli chodzi natomiast o drożdże to należą one do grupy produktów po spożyciu których dziecku może nic nie dolegać lub wręcz przeciwnie może mieć dolegliwości ze strony brzuszka itd. W związku z tym trzeba raz spróbować i obserwować dziecko. Jako mama sama najlepiej zauważysz po swoim dziecku czy wszystko dobrze. Ważne tylko byś w ciągu 2-3 dni od tej próby nie wprowadzała niczego nowego, by łatwo było Ci określić, co wywołało u dziecka reakcję niepożądaną. Myślę jednak, że trzeba spróbować, szczególnie, że mają to być niewielkie ilości. Ogólnie drożdże w diecie podczas karmienia nie są przeciwwskazane. Zachęcam do próby.
napisał/a: ~gość 2011-11-04 11:10
dietetyk_radzi, bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź dziś kupuję drożdże i jutro pierwsza próba