Definicja miłości

napisał/a: sorrow 2008-11-06 14:33
Nie, nie... żadnej definicji tu nie ma :). Prawdopodobnie nie istnieje taka, która satysfakcjonuje wszystkich. Lepiej chyba poezja ją opisuje niż opracowania naukowe. A jednak...

Wcześniej nie przyszło mi do głowy, żeby szukać hasła "miłość" na wikipedii. Teraz tam zajrzałem... i co? Całkiem zgrabna teoria opisująca miłość, fazy związku i inne sprawy. Nazywa się Teoria miłości Sternberga .

Podoba mi się trójskładnikowy wykres... dość łatwo umieścić swój związek i swoje podejście do miłości na nim. Opis składników miłości jest bardzo trafny. Na koniec możliwe etapy związku też wydają się bardzo przystające do rzeczywistości. Z teoriami bywa różnie i każda w różnym stopniu opisuje zagadnienie, którym się zajmuje. Muszę przyznać panu Sternbergowi, że (przynajmniej według mnie) udało mu się zebrać wszystko w skondensowanej formie prawie idealnie.

Może przykleję ten temat na górze strony, żeby każdy mógł sobie poczytać teorię, znaleźć swój związek na odpowiednim miejscu wykresu, w odpowiednim etapie. To mogłoby być dobrym uzupełnieniem opinii i rad otrzymanych na forum. Zobaczymy...
napisał/a: ~gość 2008-11-06 18:51
aa to chłopak mi ten schemat pokazywał kiedyś w książce :) patrząc na te fazy sądzę, że obecnie jesteśmy na 3 fazie ;)
napisał/a: Darek1985 2008-11-06 21:55
Znam znam i daje wiele do myślenia
napisał/a: stasieek 2009-03-27 19:38
Ale miłość to przecież nie tylko relacje pomiedzy zakochanymi, jest wiele innych relacji gdzie możemy móić o miłości. Jeśli mamy dzieci czy rodziców to przecież też ich dażymy uczuciem. Znalazłem w internecie ciekawy tekst i tutaj go wklejam: "Daj miłość sam sobie, a inni ludzie też ją poczują. Będzie to fundamentem do stworzenia zdrowych i pełnych miłości relacji z innymi ludźmi."

to zdanie jest z artykułu ze strony: http://www.coachinginstitute.biz/po/artyku-y/przyci-gnij-mi-o-tm-cz-i.html
napisał/a: sorrow 2009-03-27 22:15
stasieek napisal(a):Ale miłość to przecież nie tylko relacje pomiedzy zakochanymi, jest wiele innych relacji gdzie możemy móić o miłości. Jeśli mamy dzieci czy rodziców to przecież też ich dażymy uczuciem.

Zgadza się, ale zauważ, że jesteś w dziale Związki, gdzie z definicji omawiane są relacje damsko-męskie, a więc również konkretny rodzaj miłości.
napisał/a: Fila 2009-06-17 18:10
Polecam książkę "Psychologia miłości" Bogdana Wojciszke.
Opiera się ona na koncepcji powtarzalnych etapów związku od romantycznych początków do związku pustego (nie każde stadium musi występować )
Na końcu znajduje się psychozabawa, która opiera się na teście dot. tego, jaki rodzaj miłości u nas występuje:
-ludyczny (ważny jest element zabawy);
-pragmatyczny (rozwaga i perspektywy);
-agape (poświęcenie i oddanie);
- obsesyjny;
-erotyczny (seks).
Nie wiem czy któregoś nie pominęłam
Polecam :)
napisał/a: ~gość 2010-04-07 14:25
u nas 3 faza... :) momentami 4ta..
a propos budowania szczesliwych zwiazkow - darmowy fragment poradnika :)

a w ogole milosc dla mnie to obustronna decyzja - pragnienie wejscia w bardzo bliska relacje z druga osoba, planowanie wspolnej przyszlosci.. opartej na wzajemnym zaufaniu (co sie poniekad pokrywa z teorią z wiki :P )
napisał/a: marysia.czar28 2010-05-10 20:56
jeżeli chodzi o miłość to ostatnio trafiłam na bardzo ciekawy artykuł który polecam wam wszystkim, można zobaczyć czym jest prawdziwa długotrwała i silna miłość.

Naprawdę polecam : [Mod: reklama usunięta]
napisał/a: Dorota89 2011-06-02 22:02
W miłość nie ma żadnej definicji ! Jak byłam młodsza to myslałam że miłość odczuwa sie jak motylki w brzuszku mysleniem cały czas o nim . Poniekąd mozna tez tak to nazwać jak czuję że zbliża sie moja data ślubu to czuję motylki w brzuszku i takie fajne uczucie a zarazem strach i stres ! .
Czy to normalne ??
napisał/a: ~gość 2011-06-03 08:37
Dorota89 napisal(a):Czy to normalne ??
tak
napisał/a: ~gość 2011-06-03 21:28
vanilla napisal(a):Dorota89 napisał/a:
Czy to normalne ??
tak
zgadzam się z vanilką :)
napisał/a: kristi444 2014-05-26 12:01
A my w fazie 3 a ja wciąż mam motylki w brzuchu :)