Narodziny dziecka a przysługujące urlopy, dni wolne

napisał/a: dark_salve 2011-02-13 02:24
Chciałem się dopytać o szczegóły przysługujących dniach wolnych, urlopach należących się każdemu ojcu po narodzeniu dziecka. Ile faktycznie dni i w jakich terminach może dodatkowo mieć świeżo upieczony tata. Szukając po necie niby są jakieś informacje, ale nie koniecznie napisane prostym językiem i mam mieszanie zdanie co mi się w końcu należy, może należeć a nie musi. Na pewno są dwa dni urlopu okolicznościowego z okazji urodzenia dziecka. Co dalej?

napisał/a: iwa_ch 2011-02-13 11:50
tydzień -do wykorzystania przez ojca tzw, tacierzyński do roku dziecka, potrzebny akt urodzenia do pracy
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika- ojca wychowującego dziecko.
Wniosek o urlop musi zostać złożony najpóźniej na 7 dni przed planowanym urlopem. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia takiego urlopu.

Ważne !!!
W 2010 i 2011 roku wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 1 tydzień.
Dopiero od stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego będzie zwiększony do 2 tygodni.


2 dni -opieki ale to wybiera się albo mama albo tata
napisał/a: dark_salve 2011-02-13 12:46
czy jest jakiś konkretny wzór pisma tego wniosku o tacierzyńskie? gdzieś też coś pisało o jakimś urlopie wychowawczym. Może ktoś coś więcej napisać oprócz tych podstawowych spraw które już zostały wymienione?

Dziękuję za pierwsze szybkie odpowiedzi.

napisał/a: Misiaq 2011-02-13 12:50
dark_salve napisal(a):urlopie wychowawczym
Urlop wychowawczy bierze mama albo tata, po urlopie macierzyńskim, ale jest bezpłatny. Jedynie co to po takim urlopie pracodawca mjusi Cię przyjąć do pracy.
dark_salve napisal(a):czy jest jakiś konkretny wzór pisma tego wniosku o tacierzyńskie?
To chyba zależy od pracodacy, u nas jest nasz wzór wewnętrzny.
napisał/a: iwa_ch 2011-02-13 21:56
dark_salve napisal(a):konkretny wzór pisma

w kadrach powinni ci powiedzieć czy masz sam napisać czy wypełnić wniosek, tak ma mój mąż
misiaq napisal(a):Urlop wychowawczy bierze mama albo tata

zgadza się,a jeśli nie przekraczasz chyba 504 na osobę to można dostać cos ok 400 zł dokładnie powiedzą ci w MOPS
napisał/a: camille 2011-02-14 00:54
możesz dostać 14 dni opieki nad dzieckiem ze względu na niezdolnośc żony do opieki po porodzie, w szpitalu powinni Ci się zapytać czy chcesz, dajesz pracodawcy i masz 2 tygodnie z małym skowronikiem!!