Pytanie o zasiłek macierzyński

napisał/a: kate1775 2011-12-10 17:40
Mam pytanie.
Czy osobie bezrobotnej, która przepracowała rok w wypadku ciąży należy się jakiś zasiłek? Jakieś wsparcie?
Napiszcie mi jak to wygląda
napisał/a: Agusiek 2011-12-10 18:20
Z tego co wiem, zasiłek macierzyński należy się kobiecie ubezpieczonej, czyli chyba bezrobotnym nie.. Ale na sto procent pewna nie jestem
napisał/a: juka2 2011-12-10 19:21
kate1775, zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej (ale tylko wtedy, gdy miała opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe).
poczytaj tutaj: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431

a wsparcie... zawsze możesz podejść do MOPS-u i się dowiedzieć czy należy Ci się jakaś pomoc finansowa. jeśli nie jesteś ubezpieczona to dodatkowo możesz podejść jako bezrobotna do urzędu pracy i się zarejestrować, wtedy oni Cię ubezpieczą i będziesz miała przynajmniej wizyty na NFZ
napisał/a: juka2 2011-12-10 19:44
Necia napisal(a):to zależy czy np. pobiera zasiłek dla bezrobotnych i oczywiście czy jest zarejestrowana i ma odprowadzana składki

nawet jeśli pobiera zasiłek dla bezrobotnych, to UP nie odprowadza składek na ubezpieczenie chorobowe... jedynie jeśli urodzi dziecko to zasiłek dla bezrobotnych zostanie przedłużony o okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (czyli teraz 20 tygodni), ale dalej będzie to zasiłek dla bezrobotnych, a nie zasiłek macierzyński

[ Dodano: 2011-12-10, 19:49 ]
zresztą najlepiej moim zdaniem albo się przejść albo zadzwonić zarówno do UP jak i do MOPS-u... i wtedy można się wszystkiego dowiedzieć.

który to jest miesiąc ciąży ???
napisał/a: kate1775 2011-12-10 20:06
juka, w planach...
napisał/a: juka2 2011-12-10 20:33
kate1775, to masz jeszcze trochę czasu aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie w Twojej sytuacji abyś mogła dostawać zasiłek macierzyński :) jak będziesz zainteresowana to skrobnę Ci PW :)
napisał/a: Gunia.a 2012-01-11 13:49
Ja prowadzę swoją działalność od kwietnia 2011, od sierpnia 2011 jestem na L4. Od momentu pójścia na zwolnienie płacę jedynie składkę na ub. chorobowe... Rozumiem, że zasiłek macierzyński mi przysługuje tak??

Jaka jest różnica między zasiłkiem a urlopem macierzyńskim? Tzn. jeśli kwalifikuje się do otrzymania zasiłku, to przez jaki okres będzie mi on wypłacany??
napisał/a: palika 2012-01-11 13:58
Gunia ja pierdykam, nie pomogę, bo dla mnie to wszystko czarna magia, ale moja kuzynka dostawała, też miała swoją działalność
napisał/a: Gunia.a 2012-01-11 14:03
palika, dla mnie to tez czarna magia te wszystkie zaświadczenia które trzeba złożyć itp... z tego co wiem, to nie przysługuje mi wychowawczy, ale macierzyński tak, tyle że nie jestem pewna
napisał/a: brunetka2 2012-01-11 14:10
Ja też nie pomogę
napisał/a: neonek1 2012-01-11 14:32
Gunia.a, ja to mam zamiar do końca miesiąca spotkać się z radcą żeby powiedział jak to wygląda od strony prawnej z tymi umowami i urlopami -na chwilę obecną nawet jak czytam na internecie to jakoś nie do zrozumienia -jak dla mnie -więc na chwilę obecną nie wypowiem się żeby nikogo w błąd nie wprowadzić .
może Ty też spotkaj się z taką osobą i będzies wiedziała na 100% co jak i gdzie zanieść by wszystko było ok
napisał/a: Misiaq 2012-01-11 14:50
Gunia.a napisal(a): nie przysługuje mi wychowawczy,
Ale wychowawczy jest bezpłatny dla wszystkich.