Przesądy ..

napisał/a: noc 2012-12-27 09:57
Obecność przesądów w naszej kulturze sprawiła, że są dla mnie czymś zupełnie naturalnym. To normalne, że nie przechodzę pod drabiną i mówię, że jak się stłucze lustro to będzie nieszczęście. Czy jednak wierze w to, że tak się stanie? Oczywiście, że nie! :)
napisał/a: archepl 2013-02-20 22:35
nati17 napisal(a):witajcie tak się właśnie zaczęłam zastanawiać czy te całe zabobony się sprawdzają i czy w nie wierzycie.

A nurtuje mnie to pytanie ponieważ stukam dziś dość duże lustro i to nie pierwsze .słyszałam że oznacza to nie szczęście i należy kawałki tego lustra zbierać z zamkniętymi oczami gdyż przejrzenie się w jego odłamku oznacza chorobę lub nawet śmierć.
Ale właśnie dziś babcia moja powiedziała że ja ciągle lustra tłukę i że to jest bardzo nie dobrze pogroziła palcem i powiedziała żebym uważał gdyż stłuczenie lustra oznacza staropanieństwo.czy jest w tym coś prawdy ?proszę o odpowiedzi :)


Wiem, że stłuczone lustro oznacza 7 lat pecha. A czy staropanieństwo? Nie mam pojęcia :)
[reklama usunieta - mod]
napisał/a: labomak 2013-02-21 13:49
Moi znajomi (dwie pary) umówili się, że będą swoimi swiadkami na slubie. Niestety jedna para się wykruszyła, bo usłyszała, że to przynosi pecha w późniejszym związku :)
napisał/a: Gracjani 2013-03-02 23:34
Zbiłam już masę luster, przechodziły czarne koty. Staram się myśleć pozytywnie, że nic mi się nie stanie i że będzie dobrze ;D Jeśli jest jakiś sposób na jakby "odczarowanie" klątwy, jak np gdy przeleci nam czarny kot to trzeba zrobić 3 kroki wstecz. na robię to.
napisał/a: megiszon 2014-01-24 10:30
Nie zawracaj sobie głowy takimi głupotami, średniowiecze już dawno minęło!
napisał/a: Marcin28 2015-01-08 02:21
nati17 napisal(a):witajcie tak się właśnie zaczęłam zastanawiać czy te całe zabobony się sprawdzają i czy w nie wierzycie.

A nurtuje mnie to pytanie ponieważ stukam dziś dość duże lustro i to nie pierwsze .słyszałam że oznacza to nie szczęście i należy kawałki tego lustra zbierać z zamkniętymi oczami gdyż przejrzenie się w jego odłamku oznacza chorobę lub nawet śmierć.
Ale właśnie dziś babcia moja powiedziała że ja ciągle lustra tłukę i że to jest bardzo nie dobrze pogroziła palcem i powiedziała żebym uważał gdyż stłuczenie lustra oznacza staropanieństwo.czy jest w tym coś prawdy ?proszę o odpowiedzi :)


Wdg.mnie to tylko zabobony i nic w tym nie ma
napisał/a: alinka1976 2015-01-14 12:33
moim zdaniem przesądy powstały dlatego że ludzie się bali nieznanych rzeczy i chceili poradzić sobie z nimi psychicznie, miały uspokajać. Dziś najsilniej utrzymują się na wsiach, myślę że świadczy to o podejściu do życia racjonalizm wyklucza przesądy
napisał/a: karolkagie 2015-02-13 19:42
Nie wierzę w przesądy, bo uważam że to jedna wielka bzdura. Znam dużo różnych zabobonów np. - W czasie ciąży nie powinno się farbować włosów i ich obcinać, bo "ucinamy" dziecku inteligencję, - Nie powinno się myć włosów w niedzielę, - Nie należy kłaść torebki na podłodze, bo pieniądze uciekną i kluczy na stole, bo będzie kłótnia, - Jak się zobaczy kominiarza to należy złapać się za guzik, bo to gwarantuje szczęście, - Jeśli kobieta jest w ciąży nie może patrzeć na brzydkich ludzi, bo jej dziecko też będzie brzydkie, - Ciężarna nie powinna prać, bo jak sobie pomoczy brzuch to urodzi pijaka;), - Zabicie pająka ma zwiastować deszcz (tere fere), i wiele innych bzdur.
---------------
Piękne [mod:reklama usunięta]
napisał/a: annacia 2015-05-24 12:12
karolkagie napisal(a):Nie wierzę w przesądy, bo uważam że to jedna wielka bzdura. Znam dużo różnych zabobonów np. - W czasie ciąży nie powinno się farbować włosów i ich obcinać, bo "ucinamy" dziecku inteligencję, - Nie powinno się myć włosów w niedzielę, - Nie należy kłaść torebki na podłodze, bo pieniądze uciekną i kluczy na stole, bo będzie kłótnia, - Jak się zobaczy kominiarza to należy złapać się za guzik, bo to gwarantuje szczęście, - Jeśli kobieta jest w ciąży nie może patrzeć na brzydkich ludzi, bo jej dziecko też będzie brzydkie, - Ciężarna nie powinna prać, bo jak sobie pomoczy brzuch to urodzi pijaka;), - Zabicie pająka ma zwiastować deszcz (tere fere), i wiele innych bzdur.
---------------
Piękne [mod:reklama usunięta]


jestem w ciąży i serdecznie uśmiałam się z tego prania :)))
napisał/a: gosia.maj 2015-07-08 09:21
Ja raczej też nie wierzę, ale są one tak głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, że czasem trudno się oprzeć by nie powiedzieć: "nie przez próg"! :)
napisał/a: kawiorek88 2015-07-14 12:44
Nie wierzę w to ani trochę. Czasem tylko czytam horoskopy żeby się pośmiać
napisał/a: ireena 2015-07-15 15:39
Nie wierzę w to, bo nie ma ku temu podstaw. Nie ma się co oszukiwać, że jak się pojedzie na Jasną Górę, to się zda maturę. Zdecydowanie lepiej być tradycyjnym i zacząć się uczyć :D :D