Czyszczenie biżuterii

napisał/a: indiend 2006-10-05 07:35
W jaki sposób czyścicie biżuterie? srebrną, złotą...jakąkolwiek. Nawet tą sztuczną.
Za pomocą soli, pasty, czy jeszcze w inny sposób?
Piszcie, bo ja własnie znalazłam starą szkatułkę ze srebrem, jest troszke sztucznej biżuterii i nie wiem jak ją wyczyścić, żeby nie uszkodzić.
A może oddać do złotnika?
I ile to wtey kosztuje :)
napisał/a: samsam 2006-10-05 07:37
Nie wim ile złotnik bierze za taka usługę.
Są specjalne pasty do czysczenia biżuterii, ale ja przeważnie srebro czyściłam popiołem (po papierosach).
napisał/a: atka83 2006-10-05 14:21
No wlaśnie,bo mojemu narzeczonemu srebna obraczka zrobila się brązowa.Czy to możliwe,że od goraczki???Słyszałam,że jak ma się w sobie jakiś zły pierwiastek,to tak sę dzieje....
napisał/a: iza19821 2006-10-05 14:24
Nie wiem akurat czy od obraczki.
Mnie kiedys srebra obraczka zrobila sie Zoltawa...ale to dlatego ze pralam cos w wybielaczu i zapomnialam ja zdjac.(ale wyczyscialam ja pasta do zebow)


A co do czyszczenia to rozne sposoby:
-sol
-sol+folia alumininiowa
-pasta do zebow

-lub specjalny preparat kupiony u zlotnika.....

Lub jak juz nic nie pomaga.daje po prostu moja bizuterie zlotnikowi i on ja czysci
napisał/a: Klusia 2006-10-05 14:31
W załączonym dokumencie o konserwacji do mojego pierscionka zaręczynowego pisze, że biżuterię najlepiej czyścić w letniej wodze z łyżką denaturatu. Pierścionek najlepiej zawiesić na nitce i mocząc go chwilę ruszać nim na tej nitce. Tą metodą każdy osad wydostanie się z najmniejszej szczeliny - wypróbowałam, rewelacja. Na końcu trzeba przetrzeć biżuterię miękką szmatką :) EFEKT ŚWIETNY!!
napisał/a: samsam 2006-10-05 14:36
atka83 napisal(a):Słyszałam,że jak ma się w sobie jakiś zły pierwiastek

Ja z kolei słyszał, że jak biżuteria złota, czy srebra zostawia na skrze czarne plamy, to coś złego dzieje się w organiźmie.
napisał/a: iza19821 2006-10-05 14:52
sylwia napisal(a):
atka83 napisal(a):Słyszałam,że jak ma się w sobie jakiś zły pierwiastek

Ja z kolei słyszał, że jak biżuteria złota, czy srebra zostawia na skrze czarne plamy, to coś złego dzieje się w organiźmie.



Wlasnie o takim czyms slyszalam co napisala Sylwia
napisał/a: atka83 2006-10-05 16:36
sylwia napisal(a):Ja z kolei słyszał, że jak biżuteria złota, czy srebra zostawia na skrze czarne plamy, to coś złego dzieje się w organiźmie.
Aha o tym nie słyszałam.Jemu się obrączka zrobiła brązowa.Oczywiście zoaferowałam się,że kupie mu nowa,ale on sobie zażartował,że chce złotą To mu odpowiedziałam,ze złota będzie ale na ślubie
napisał/a: Anetka1 2006-10-05 22:24
sylwia napisal(a):Ja z kolei słyszał, że jak biżuteria złota, czy srebra zostawia na skrze czarne plamy, to coś złego dzieje się w organiźmie.
A co o tym wszystkim myśli nasza specjalistka Indiend ?!? Bo ja czasami tak mam że złoto mi strasznie skórę brudzi, ale to est krótkookresowe...
napisał/a: jente8 2006-10-06 00:13
atka83 napisal(a):No wlaśnie,bo mojemu narzeczonemu srebna obraczka zrobila się brązowa.Czy to możliwe,że od goraczki???Słyszałam,że jak ma się w sobie jakiś zły pierwiastek,to tak sę dzieje....


Mi się to działo notorycznie z kolczykami. We wszystkich miałam sczerniały kawałek "uszka" - ten, który znajdował się w uchu. Moja mama też mówi, że to od gorączki. Odkąd zdejmuję kolczyki na noc, już się tak nie dzieje - jestem skłonna uwierzyć, że to właśnie od jakiegoś "złego pierwiastka", bo wiadomo, że gorączka oznacza, że organizm z czymś walczy, a poza tym najczęściej gorączki dostaje się w nocy... Więc wszystko się zgadza.
Najgorszy problem, że tego się nie da doczyścić
A tak w ogóle to srebro czyszczę pastą do zębów. Zazwyczaj pomaga na wszelkie odbarwienia - oprócz tego opisanego powyżej.
napisał/a: atka83 2006-10-06 00:48
ula_jente napisal(a):Moja mama też mówi, że to od gorączki. Odkąd zdejmuję kolczyki na noc, już się tak nie dzieje - jestem skłonna uwierzyć, że to właśnie od jakiegoś "złego pierwiastka", bo wiadomo, że gorączka oznacza, że organizm z czymś walczy, a poza tym najczęściej gorączki dostaje się w nocy... Więc wszystko się zgadza.
Najgorszy problem, że tego się nie da doczyścić
No to wszystko już wiadomo,że to od gorączki.Masz racje. No właśnie chyba tego się nie da wyczyscić,ale to nic kupie mu nową.

[ Dodano: 2006-10-06, 00:49 ]
Jak on wstał rano,zapalał akurat papierosa i zauważył,że obrączka jest brązowa.
napisał/a: indiend 2006-10-06 19:42
A sztuczna bizuteria? ona chyba zciemnieje od wody?