Depresja i utrata wagi-co robić?

napisał/a: pani p 2009-05-14 14:44
Witam!
Moja siostra od jakiegoś czasu cierpi na depresję. Jest pod kontrolą lekarza, bierze leki, po których teoretycznie powinna mieć zwiększony apetyt.
Niestety nie jest w stanie nic zjeść, w tej chwili waży niecałe 50 kg przy wzroście 1,73m. Nie potrafimy zmusić jej do jedzenia, a nawet jeśli coś zje to od razu to wymiotuje. Bardzo się o nią martwimy, bo z każdym dniem jest coraz słabsza. Może macie pomysł jak jej pomóc? Widzę, że chciałaby jeść, ale posiłki są dla niej męczarnią.
napisał/a: MonikaDaria 2009-05-14 16:02
Niestety internistycznie nic nie poradzicie, organizm ma swoje prawa i koniec. Tylko leczenie depresji może coś zaradzić, jak jest pod opieką specjalisty to dobrze, trzeba ją wspierać i czekać na efekty. Minie depresja zacznie tyć.

Ja też się leczyłam i też chudłam, z tą tylko różnicą że albo nie mogłam jeść albo sporo jadłam a waga nie wzrastała. Czasami koleżanki mi zazdrościły że one na dietach ciągle a ja wcinam pizze i kebaby i zawsze mam super figurkę, tylko nie wiedziały że to wszystko wina stresu


Trzymam kciuki za postępy w leczeniu, bo z tego naprawdę można wyjść :)

I nie stosujcie jakiś złotych środkow na apetyt, skupcie się na zdrowiu psychicznym, to najlepsza droga :)
napisał/a: pani p 2009-05-14 16:13
Dziękuję za odpowiedź tylko, że w tej chwili jest wprost wychudzona, boję się, że w końcu coś jej się stanie i będzie musiała pójść do szpitala
Najgorsze jest to, że ona potrafi kilka dni nic nie jeść, jeśli nikt jej nie przypilnuje. Ma lepsze dni kiedy próbuje coś zjeść, ale tak jak pisałam-jej organizm nie przyjmuje jedzenia.
napisał/a: MonikaDaria 2009-05-14 16:50
Jak naprawde nie może jeść to niech pije i je jogurty itp

Owoce warzywa i słodycze też wskazane są. Czasami na chleb z wędliną czy kotleta z ziemniakami nie można patrzeć to takich rzeczy w nią nie wmuszajcie tylko podsuwajcie smaczne przekąski. Musicie pilnować bo jak dostanie głębszej anemii to na pewno wyląduje w szpitalu. Póki co nawet jak nie je, wcale nie musi oznaczać że jest z nią źle. Chudość nie znaczy od razu choroby, ale niech próbuje
napisał/a: alicja221 2009-05-14 17:53
pani napisal(a):Nie potrafimy zmusić jej do jedzenia, a nawet jeśli coś zje to od razu to wymiotuje. Bardzo się o nią martwimy, bo z każdym dniem jest coraz słabsza. Może macie pomysł jak jej pomóc? Widzę, że chciałaby jeść, ale posiłki są dla niej męczarnią.


Hmm a co jezeli depresja nie jest tutaj kluczowym problemem, tylko wtornym np. do bulimii? Anoreksji chyba nie ma, bo piszesz, ze "chcialaby jesc", tylko czy Ci sie tak wydaje, czy ona to mowi? Wspominala cos, ze jest gruba i powinna sie odchudzac?

Co do bulimii, to osoba przez pewien czas sie glodzi, az w koncu nie wytrzymuje i zaczyna jesc bez opamietania, az zwymiotuje.

A moze cos ja trapi? I ten czynnik caly czas dziala i nawet najlepsze leki moga nie pomoc. Jezeli dalej jej stan bedzie sie pogarszal moze zmiencie specjaliste?
napisał/a: pani p 2009-05-15 12:42
Dziękuję za odpowiedzi.
Bulimii na pewno nie ma. Ona po prostu nie jest w stanie jeść, ale wie że jest strasznie słaba i po prostu musi jeść, żeby jakoś funkcjonować...
Wpadłam na pomysł, żeby dawać jej nutridrinki-nasza babcia je piła po pobycie w szpitalu. Z tego co wyczytałam to są to odżywki wzmacniające i mają dużo kalorii. Może to byłoby dobre wyjście w przypadku mojej siostry? Strasznie się o nią martwię, bo nie dość, że jest w kiepskim stanie psychicznym to teraz doszły również problemy zdrowotne
napisał/a: alicja221 2009-05-16 12:11
pani p, pewnie, moze pomoga,a na pewno nie zaszkodza
napisał/a: pani p 2009-05-18 17:38
ashley86 napisal(a):pani p, pewnie, moze pomoga,a na pewno nie zaszkodza


Dzięki. Słabo się na tym znam, więc bałam się, że może jej zaszkodzą... Ale juz wypytałam panią w aptece i okazało się, że na pewno nie zaszkodzą i że powinna po nich przytyć i choć trochę odzyskać siły.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi:)
napisał/a: agnieszk1_87 2017-03-30 13:02
Najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do psychologa. Nie wiem skąd jesteś, jednakże w Warszawie naprawdę dobrego można znaleźć w tym miejscu: https://psychomedic.pl/psycholog-warszawa/