ból kręgosłupa lędżwiowego :(

napisał/a: gosiaczekbw 2010-01-22 23:43
Bóle kręgosłupa to praktycznie choroba cywilizacyjna, występująca u bardzo wielu osób, szczególnie prowadzących siedzący tryb życia lub długo stojąc.

Te sprawy powodują nasze problemy:
- nadmierne i długotrwałe przeciążenie kręgosłupa
- nieprawidłowa pozycja przy siedzeniu lub źle wyprofilowane krzesło
- nieprawidłowa pozycja w czasie snu lub zbyt miękki materac
- nieprawidłowa pozycja podczas wykonywania codziennych czynności
- długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji
- nieprawidłowe podnoszenie ciężarów
- nadwaga
- brak ruchu

Ja powiem tak ja osobiście cierpię na kręgosłup jakieś prawie 7 lat a jak zrobiłam sobie 3 lata temu rezonans magnetyczny to wykazało u mnie ucisk na rdzeń w trzech kręgach,lekarz był zdziwiony ze w tej sytuacji już powinnam jeździć na wózku inwalidzkim ale dzięki temu ze jestem w ciągłym ruchu to chodzę do dnia dzisiejszego o własnych nogach ale boje się że któregoś dnia jak się obudzę to mogę już nie wstać.Powinnam poddać się operacji ale boje się że mogę wtedy szybciej na wózku wylądować i dlatego też zwlekam z nią i wiem że źle robię.
Jeden lekarz mówi mi że mam się poddać operacji jak najszybciej a inny mówi że puki chodzę o własnych siłach to mam czekać z operacją i sama nie wiem co robić. Wiem jedno ze walczę o każdy dzień by móc wstać z łóżka i będę walczyć dalej chociażby na czworaka ale o własnych siłach:)
Pozdrawiam wszystkich
napisał/a: alicja221 2010-01-23 00:39
gosiaczekbw napisal(a):zrobiłam sobie 3 lata temu rezonans magnetyczny to wykazało u mnie ucisk na rdzeń w trzech kręgach


Masz na mysli dyskopatie? Ja tez podchodze ostroznie do operacji kregoslupa. Sa to tak naprawde czesciowo zabiegi neurochirurgiczne i latwo tutaj o uszkodzenie rdzenia kregowego. Oczywiscie w trakcie operacji mozna monitorowac przewodnictwo nerwowe, ale bywa tez tak, ze po wybudzeniu chory nie ma czucia Dlatego lepiej, tak jak robisz, dobrze sie zastanowic i skonsultowac u najlepszych specjalistow.
napisał/a: gosiaczekbw 2010-01-24 01:16
Nie ja nie mam dyskopatii mam jakoś się to nazywa inaczej jakaś przepuklina z czymś tam na 3 kręgach
napisał/a: 100krootka 2010-01-24 12:58
Martwy napisal(a):
W ostrej fazie ćwiczenia NIE są zalecane. Co najwyżej bardzo fachowa rehabilitacja, najlepiej na przyrządach. Jest tak trudno dostepna że można ją pominąć...
jakie przyrządy masz na myśli


Martwy napisal(a):
Całkowicie zakazani są wszelkiej maści kręgarze - nie pomogą, a mogą zaszkodzić.
Osoby nie będące w temacie za kręgarzy mogą uznawać każdego kto "majstruje" przy kręgosłupie, a warto zauważyć, że wiele dobrego może zdziałać fizjoterapeuta doświadczony w terapii manualnej (chiropraktyka) po kursie, nie -samouk. Terapia manualna m.in. ukierunkowana jest właśnie na stawy kręgosłupa i wielu pacjentom pomaga.

Warto zainteresować się tematem, często w placówkach, które mają umowę z NFZ pracują fizjoterapeuci właśnie z ukończonym tego typu kursem, można wiec "wspomóc" swój kręgosłup fachowo, skutecznie i "państwowo".

gosiaczekbw, czyli masz tzw. protruzje? Czy ciągłosć pierścienia włóknistego została przerwana? Jeśli przerwana, to poważniejsza sprawa...
napisał/a: gosiaczekbw 2010-01-24 13:58
100krootka, szczerze mówiąc to dokładnie mi lekarz nie powiedział ale wiem że powinnam poddać się operacji tak mówi jeden tak jak pisałam wyżej a drugi bym poczekała.
Mniej więcej jest coś takiego mi :
L5-S1 -przepuklina (uszkodzenie krążka międzykręgowego-dysku -z przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego i wydostawanie się masy jądra miażdżystego .
Takie mam objawy przez ucisk na worek oponowy i nerwy:
Ucisk na worek oponowy i korzenie nerwowe może dawać objawy bólowe i drętwienie zarówno okolic kręgosłupa jak również promieniować do nóg .

To tyle mogę jeszcze dodać.
napisał/a: alicja221 2010-01-24 15:24
gosiaczekbw napisal(a):L5-S1 -przepuklina (uszkodzenie krążka międzykręgowego-dysku -z przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego i wydostawanie się masy jądra miażdżystego .


No to jest wlasnie mechanizm dyskopatii. W ostrym stanie radzilabym sie wybrac do neurologa, ktory wlaczy odpowiednie leczenie- leki przeciwzapalne, masaze. Nad operacja lepiej dwa razy sie zastanowic...
napisał/a: 100krootka 2010-01-24 15:25
gosiaczekbw, hmm to jak jest przerwanie pierścienia włóknistego, to rzeczywiście lepiej uważać na siebie...

Ja bym doszukąła sie kontaktu do lekarza polecanego, tj z jak najlepszą opinią i doświadczeniem Udać się do niego, zapytać posłuchać i działać. Bo czasem czekanie, odwlekanie w czasie zabiegu, operacji ze strachu może okazać sie niekorzystne, czasem warto zaufać dobremu specjaliście
ściskam mocno
napisał/a: alicja221 2010-01-24 15:25
* lub ortopedy
napisał/a: julieet 2010-01-24 21:51
Widzę, że temat jak najbardziej na czasie ... mój mąż ma dyskopatię w odcinku lędźwiowym, niestety czasami dopada go taki ból, z którym nie może sobie dać rady, nie pomaga nawet tramal. Nabawił się tego cholerstwa przez zbyt forsowne i długotrwałe uprawianie sportu, jedyne co działa, to basen (pływanie na plecach) i masaże. Poza tym, to ciągle musi na siebie uważać, nie chcę nawet myśleć, co to będzie za kilka lat, ehhh :(
napisał/a: gosiaczekbw 2010-01-25 21:37
ashley86, 100krootka, Moje drogie panie ja leczę się od ładnych 4 lat u neurologa i u ortopedy i brałam leki chodziłam na rehabilitacje i stan się mój tylko pogarszał byłam nawet w sanatorium i też nie ma poprawy na dzień dzisiejszy biotę tylko przeciw bólowo Poltram a to jest odpowiednik Tramalu bo nic już nie pomaga i to jaszcze taką dawkę że masakra
napisał/a: alicja221 2010-01-26 18:26
gosiaczekbw napisal(a):na dzień dzisiejszy biotę tylko przeciw bólowo Poltram a to jest odpowiednik Tramalu bo nic już nie pomaga i to jaszcze taką dawkę że masakra


Nie no to insza inszosc, pewnie sie juz od tego uzaleznilas, bo to opioid W takiej sytuacji operacja faktycznie wydaje sie nieodzowna. Domagaj sie tylko, zeby byl przy niej neurolog/neurochirurg, zebys miala fachowo badane przewodnictwo nerwowe.
napisał/a: julieet 2010-01-26 20:39
gosiaczekbw, współczuję Ci
jak widzę, jak się mój mąż męczy, to aż mnie samą wszystko boli, brrrr.

Pocieszające jest to, że operacja (jeżeli jest zrobiona przez fachowca), w bardzo szybkim czasie przynosi ulgę.