Autor Wiadomość

ból kręgosłupa lędżwiowego :(

Zamknięty przez: lisbeth87 2017-02-02, 21:41
Emma88
Gość
Wysłany: 2009-03-09, 22:33    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
Ja od czasu do czasu też miewam problemy z kręgosłupem. Na początku jak to się zaczęło chodziłam przez 2tygodnie na zabiegi, masaże, gimnastykę. Ulga trwała może z miesiąc a potem znów regularnie mnie bolało :(
teraz jakoś tak samo przestało, jedynie miewam ataki tak co 2-3miesiące, ale wtedy to jest koszmar :( nie mogę usiąść, wyprostować się, położyć - w każdej pozycji czuję ból :/ trwa to z tydzień i potem przechodzi aż do następnego razu... smaruję Fastum, ale nie wiele daje...
   
 
      
AILATANka
Gość
Wysłany: 2009-03-09, 22:57    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
100krootka napisał/a:
Mikosław, Twój ból pleców po basenie mnie zastanawia
mnie też bolą plecki po basenie ale ja yślę, że to dlatego, że żadko pływam bo nie lubię i to moze za duży wysiłek dla pleców -- następnego dnia odczuwam coś jakby zakwasy :)
   
 
      
Emma88
Gość
Wysłany: 2009-03-09, 23:54    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
Ja przy problemach z kręgosłupem miałam nawet zwolnienie z WFu...
sport jest dobry, ale okazuję się, że niekiedy może bardziej zaszkodzić :(
   
 
      
Jente


Dołączyła: 19 Sie 2006
Posty: 19541
Wysłany: 2009-03-10, 06:54    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
Emma88 napisał/a:
sport jest dobry, ale okazuję się, że niekiedy może bardziej zaszkodzić

Bo to wszystko zależy jaki sport. Lekarz powinien poinformować, co wolno a co nie przy takich problemach. Ja też niektórych ćwiczeń nie mogłam wykonywać. Najgorszy był mostek - ostatni raz kiedy go robiłam tak mnie siekło, że przez pół godziny w ogóle nie mogłam się ruszyć z materaca :/ I od tamtej pory unikałam go jak ognia.
_________________

"Na twoją obcość, na moją inność, na dwie połowy w jednej łupinie - słodki orzech twardy do zgryzienia - na nieustanne sobą zdziwienie, na gniew i krzywdę i przebaczenie wybieram Ciebie."
   
 
      
AILATANka
Gość
Wysłany: 2009-03-10, 08:02    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
ula_jente napisał/a:
Bo to wszystko zależy jaki sport
dokładnie!!
przecież jest milion różnych ćwiczeń na kręgosłup, które na pewno nie zaszkodzą :)
   
 
      
Emma88
Gość
Wysłany: 2009-03-10, 13:50    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
Ja byłam zwolniona z biegów i wszelkich ćwiczeń obciążających kręgosłup. Jedyne co robiłam to jakaś lekka gimnastyka, ale tylko w takim zakresie w jakim nie musiałam się dużo schylać i wyginać, poza tym grałam w ping-ponga i czasem jakieś sporty zespołowe, ale też za dużo nie biegałam...
   
 
      
Adas6

Dołączył: 10 Mar 2009
Posty: 14
Wysłany: 2009-03-10, 13:54   
Drogie Panie,(z tego co zauważyłem wypowiadają się tu tylko Panie)
Lekarzem nie jestem, więc odsyłam oczywiście do specjalisty, ale jak zapobiegać bólom kręgosłupa? Regularnie ćwiczyć mięśnie pleców. Trenowałem trójbój siłowy bardziej niż amatorsko i wiem, że lekarze na ból pleców polecali zawsze zawodnikom wzmocnić mięśnie pleców, w życiu jest tak samo. Na początku wystarczają zwykłe opady tłuwia, które bardzo polecam ze względu na nie przeciążanie kręgosłupa.
   
 
      
Martwy

Dołączył: 09 Sty 2009
Posty: 42
Wysłany: 2009-03-10, 14:41    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
"Ból kręgosłupa" to bardzo mało precyzyjne określenie.
Rwa kulszowa (zwana też "lumbago" czy "korzonki") czyli ból w okolicach odcinka lędźwiowego, czasem promieniujący na pośladek i nogę, to najczęściej wystepująca dolegliwość jeśli chodzi o kręgosłup.

Mechanizm jest prosty - ucisk na korzenie nerwów powoduje stan zapalny, który powoduje obrzęk - a obrzek powoduje zwiększony ucisk.
Takie zamknięte koło.
Dlatego też podstawowym leczeniem doraźnym jest wyleczenie stanu zapalnego.
NLPZ-ty (czyli niesterydowe leki przeciwzapalne), szczególnie te dobrze penetrujace (jak diklofenak - sobstancja czynna voltarenu, czy innych leków, naproxen - składnik aponaproxenu) świetnie się sprawdzają.
Leki stosowane doustnie działają równie dobrze jak nie lepiej niż mascie i kremy.
W dodatku takim voltarenem możemy sie posmarowac na rękach czy brzuchu, niekoniecznie na plecach, bo de facto nie ma znaczenia gdzie się smarujemy, lek się po prostu wchłania przez skórę i dociera z krwią tam gdzie może.

Jednak w trakcie leczenia doraźnego bardzo wazne jest zmniejszenie obciążenia kręgosłupa - chory musi leżeć, w cieple, okryty, wstawac tylko do toalety.

Profilaktyka to ruch, ćwiczenia, odpowiednia pozycja przy pracy i zmniejszenie wagi ciała.
To ostanie dotyczy KAŻDEGO, no może z wyjątkiem anorektyków.
Po prostu - kręgosłup kształtując się dostosowuje się do dzwiganej wagi ciała. Każda nawet niewielka zmiana, typu 2-3 kg, już wiele zmienia w warunkach pracy kręgosłupa.

Co do samego mechanizmu...
Nasz kręgosłup to w technicznym ujęciu zestaw walców połaczonych podstawami za pomocą prostych przegubów kulowych.
Jedna podstawa walca, kulka, druga podstawa walca. I brzegi podstaw walca są ze sobą połączone pierścieniem, żeby się nam kulka nie wysmyknęła na boki. I się tak to gibie na boki w ograniczonym zakresie.
No własnie... nie wysmyknęła. Ten pierścien niestety nie jest niezniszczalny, może się rozciągnąć, przerwać.
Jak się nam pierścień rozciągnie to ta kulka (zwana u człowieka potocznie dyskiem, a prawidłowo po polsku krążkiem miedzykręgowym) może się przesunąć do tyłu i uwypuklić. Jak jest to odcinek lędźwiowy kręgosłupa, i uwypukla się dokładnie do tyłu, to pół biedy. Tam jest dużo miejsca, i póki co nie boli.
Ale... jak się na uwypukli lekko skosnie do tyłu, w prawo lub w lewo, to trafia na nerwy kręgowe. I mamy ucisk. To jeszcze można leczyć rehabilitacją itd.
Gorzej kiedy pierścien nam pęknie i dysk wypadnie. Wtedy już chirurg musi ten dysk usunąć. Czasem przy okazji dodatkowo stabilizując kręgi jeśli dyskopatia jest połączona z kręgozmykiem (takie "zsuwanie" się jednego walca z drugiego).
Na szczęście takie pełne wypadnięcie krążka międzykręgowego nie jest częste, i to co potocznie się określa "wypadł mi dysk" to zazwyczaj tylko wypuklina.
Nagłe wypadnięcie dysku jest w ogromnej większości przypadków urazowe.
Operacja dyskopatii jest jednym z najprostszych zabiegów neurochirurgicznych, i jest bezpieczna, a w kilku szpitalach jest wykonywana nawet technikami laparoskopowymi.
Ale operacja to ostateczność.

Do wypuklin krazków międzykręgowych jako przyczyny ucisku na nerwy dochodzi także osteofitoza (takie kostne "narośla" na krawędziach tych walców), wrodzona ciasnota międzykręgowa, oraz zmniejszenie objętości dysku w wyniku zmniejszenia uwodnienia - co zmniejsza ilośc miejsca dla nerwów. Plus oczywiście skrzywienia kręgosłupa, do nich się organizm adaptuje, ale z czasem nasilają się objawy.

W każdym przypadku bólu spowodowanego uciskiem na nerwy, leczenie to odciążyć i zmniejszyć obrzęk.

W ostrej fazie ćwiczenia NIE są zalecane. Co najwyżej bardzo fachowa rehabilitacja, najlepiej na przyrządach. Jest tak trudno dostepna że można ją pominąć...
W wielu przypadkach pomaga masaż - ma to swoje uzasadnienie w tym że ból powoduje odruchowe napięcie mięśni, i masaż pomoże mięśnie rozluźnić i zmniejszyć siły "ściskające" kręgosłup.

Całkowicie zakazani są wszelkiej maści kręgarze - nie pomogą, a mogą zaszkodzić. Akurat w lędźwiowym odcinku krzywdy wielkiej zrobić nie mogą, bo tyle siły to nie ma nikt, ale już odcinka szyjnego NIE WOLNO pozwalac dotykać.
   
 
      
madzia_kowal


Dołączyła: 02 Kwi 2009
Posty: 29
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-04-11, 15:02   
ojjj i ja miewam tę dolegliość. Nasila się gdy za długo posiedzę :/ ostatnio przytrafiło się gdy na niewygodnym siedzedzeniu wracałam z Gdańska do Wrocławia! Koniec, znów skończyło się na rehabilitacji i zabieach naświetlających i innych takich. Obawiam się ze to juz nieuleczalne, ale jak ja mam nie chodzić w szpilkach- jak zalecał lekarz??
   
 
      
gosiaczekbw


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 24
Wysłany: 2010-01-22, 23:43    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
Bóle kręgosłupa to praktycznie choroba cywilizacyjna, występująca u bardzo wielu osób, szczególnie prowadzących siedzący tryb życia lub długo stojąc.

Te sprawy powodują nasze problemy:
- nadmierne i długotrwałe przeciążenie kręgosłupa
- nieprawidłowa pozycja przy siedzeniu lub źle wyprofilowane krzesło
- nieprawidłowa pozycja w czasie snu lub zbyt miękki materac
- nieprawidłowa pozycja podczas wykonywania codziennych czynności
- długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji
- nieprawidłowe podnoszenie ciężarów
- nadwaga
- brak ruchu

Ja powiem tak ja osobiście cierpię na kręgosłup jakieś prawie 7 lat a jak zrobiłam sobie 3 lata temu rezonans magnetyczny to wykazało u mnie ucisk na rdzeń w trzech kręgach,lekarz był zdziwiony ze w tej sytuacji już powinnam jeździć na wózku inwalidzkim ale dzięki temu ze jestem w ciągłym ruchu to chodzę do dnia dzisiejszego o własnych nogach ale boje się że któregoś dnia jak się obudzę to mogę już nie wstać.Powinnam poddać się operacji ale boje się że mogę wtedy szybciej na wózku wylądować i dlatego też zwlekam z nią i wiem że źle robię.
Jeden lekarz mówi mi że mam się poddać operacji jak najszybciej a inny mówi że puki chodzę o własnych siłach to mam czekać z operacją i sama nie wiem co robić. Wiem jedno ze walczę o każdy dzień by móc wstać z łóżka i będę walczyć dalej chociażby na czworaka ale o własnych siłach:)
Pozdrawiam wszystkich
_________________
Żyję pełnią życia i cieszę się z każdego dnia, bo życie jest piękne tylko my ludzie tego nie widzimy i nie doceniamy :)
   
 
      
ashley86


Dołączyła: 22 Kwi 2009
Posty: 1591
Wysłany: 2010-01-23, 00:39    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
gosiaczekbw napisał/a:
zrobiłam sobie 3 lata temu rezonans magnetyczny to wykazało u mnie ucisk na rdzeń w trzech kręgach


Masz na mysli dyskopatie? Ja tez podchodze ostroznie do operacji kregoslupa. Sa to tak naprawde czesciowo zabiegi neurochirurgiczne i latwo tutaj o uszkodzenie rdzenia kregowego. Oczywiscie w trakcie operacji mozna monitorowac przewodnictwo nerwowe, ale bywa tez tak, ze po wybudzeniu chory nie ma czucia :-/ Dlatego lepiej, tak jak robisz, dobrze sie zastanowic i skonsultowac u najlepszych specjalistow.
_________________
„Jeżeli kochasz czas zawsze odnajdziesz nie mając nawet ani jednej chwili.
   
 
      
gosiaczekbw


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 24
Wysłany: 2010-01-24, 01:16    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
Nie ja nie mam dyskopatii mam jakoś się to nazywa inaczej jakaś przepuklina z czymś tam na 3 kręgach
_________________
Żyję pełnią życia i cieszę się z każdego dnia, bo życie jest piękne tylko my ludzie tego nie widzimy i nie doceniamy :)
   
 
      
100krootka


Dołączyła: 25 Sie 2008
Posty: 1385
Wysłany: 2010-01-24, 12:58    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
Martwy napisał/a:

W ostrej fazie ćwiczenia NIE są zalecane. Co najwyżej bardzo fachowa rehabilitacja, najlepiej na przyrządach. Jest tak trudno dostepna że można ją pominąć...
jakie przyrządy masz na myśli :566:


Martwy napisał/a:

Całkowicie zakazani są wszelkiej maści kręgarze - nie pomogą, a mogą zaszkodzić.
Osoby nie będące w temacie za kręgarzy mogą uznawać każdego kto "majstruje" przy kręgosłupie, a warto zauważyć, że wiele dobrego może zdziałać fizjoterapeuta doświadczony w terapii manualnej (chiropraktyka) po kursie, nie -samouk. Terapia manualna m.in. ukierunkowana jest właśnie na stawy kręgosłupa i wielu pacjentom pomaga.

Warto zainteresować się tematem, często w placówkach, które mają umowę z NFZ pracują fizjoterapeuci właśnie z ukończonym tego typu kursem, można wiec "wspomóc" swój kręgosłup fachowo, skutecznie i "państwowo". ;-)

gosiaczekbw, czyli masz tzw. protruzje? Czy ciągłosć pierścienia włóknistego została przerwana? Jeśli przerwana, to poważniejsza sprawa...
_________________


   
 
      
gosiaczekbw


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 24
Wysłany: 2010-01-24, 13:58    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
100krootka, szczerze mówiąc to dokładnie mi lekarz nie powiedział ale wiem że powinnam poddać się operacji tak mówi jeden tak jak pisałam wyżej a drugi bym poczekała.
Mniej więcej jest coś takiego mi :
L5-S1 -przepuklina (uszkodzenie krążka międzykręgowego-dysku -z przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego i wydostawanie się masy jądra miażdżystego .
Takie mam objawy przez ucisk na worek oponowy i nerwy:
Ucisk na worek oponowy i korzenie nerwowe może dawać objawy bólowe i drętwienie zarówno okolic kręgosłupa jak również promieniować do nóg .

To tyle mogę jeszcze dodać.
_________________
Żyję pełnią życia i cieszę się z każdego dnia, bo życie jest piękne tylko my ludzie tego nie widzimy i nie doceniamy :)
   
 
      
ashley86


Dołączyła: 22 Kwi 2009
Posty: 1591
Wysłany: 2010-01-24, 15:24    ból kręgosłupa lędżwiowego :(
gosiaczekbw napisał/a:
L5-S1 -przepuklina (uszkodzenie krążka międzykręgowego-dysku -z przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego i wydostawanie się masy jądra miażdżystego .


No to jest wlasnie mechanizm dyskopatii. W ostrym stanie radzilabym sie wybrac do neurologa, ktory wlaczy odpowiednie leczenie- leki przeciwzapalne, masaze. Nad operacja lepiej dwa razy sie zastanowic...
_________________
„Jeżeli kochasz czas zawsze odnajdziesz nie mając nawet ani jednej chwili.
   
 
      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Aktualne tematy